30-50 yaş arası sedanter bireylerde postur ve denge özelliklerinin, alt ekstrimite ve core bölge kuvvet oranları üzerindeki etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of posture and balance characteristics on lower extremity and core strength ratios in sedentary individuals aged 30-50 years
  1. Tez No: 807753
  2. Yazar: İBRAHİM HALİL PEKÜNLÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜRKER BIYIKLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada hareketsiz yaşam tarzını benimsemiş sedanter bireylerin postur ve denge özellikleriyle bazı önemli kuvvet özelliklerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır.30-50 yaş sedanter bireylerin bireysel olarak denge, postür, alt ekstrimite ve core kuvvet değerleri ölçüldü. Yapılan fiziksel aktivite sonucu sedanter olduğu tespit edilen ve herhangi bir sağlık sorunu olamayan kişiler çalışmaya dahil edildi. Katılımcıların boy ve vücut ağırlıkları ölçüldükten sonra dinamik postur analizi (başüstü squat hareketi ve tek bacak squat hareketi), gövde fleksiyon, ekstansiyon ve yanal fleksiyon maksimal izometrik kas kuvveti, leg check, back check ölçüm cihazı ile denge testi ölçümleri (balance-check cihazı ile) yapıldı. Elde dilen veriler SPSS 26 paket programı ile ile analiz edildi. Erkek katılımcıların hareket sırasında sol dizin içeriye hareketlenme düzeyi ile dengeleri arasında (p=0.037), kadın katılımcıların ise hareket sırasında dizin içeriye hareketlenmesi ile dengeleri (p=0.011) arasında istatiksel olarak anlamlı farklılık bulundu. Cinsiyet göz önüne alındığında, erkek katılımcıların korelasyon sonuçları incelendiğinde alt ekstremite kuvveti ile sol dizin içeriye hareketlenmesi arasında pozitif bir korelasyon (r=0.525, p=0.001), vücudun aşırı öne eğilmesi ile kolların öne eğilmesi arasında ise negatif yönlü (r=-0.856, p=0.000) bir korelasyon bulunmuştur. Kadın katılımcıların korelasyon sonuçları incelendiğinde ise dizin içeriye hareketlenmesi ve denge arasında (r=-0.661, p=0.007), vücudun aşırı öne eğilmesi ile kolların öne eğilmesi arasında ise negatif yönlü (r=-0.873, p=0.000), belde fazla çukur oluşması ve ayağın düzleşmesi ya da dışa dönmesi arasında ise pozitif (r=0.535, p=0.040) yönlü bir korelasyon bulunmuştur. Cinsiyetler arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmamıştır (p>0.05). Postürde dizin içeriye doğru hareket etmesi dengede bir bozulmaya neden olabileceği ve belde fazla çukur oluşmasının da ayağın düzleşmesine ya da dışa dönmesiyle ilişkili olabileceği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to compare the posture and balance characteristics of sedentary individuals who adopted a sedentary lifestyle with some important strength characteristics. Balance, posture, lower extremity and core strength values ​​of 30-50 years old sedentary individuals were measured individually. Persons who were found to be sedentary as a result of physical activity and did not have any health problems were included in the study. After measuring the height and body weight of the participants, dynamic posture analysis (head squat movement and single leg squat movement), trunk flexion, extension and lateral flexion maximal isometric muscle strength, leg check, back check measurement device and balance test measurements (with balance-check device). ) done. The obtained data were analyzed with SPSS 26 package program. A statistically significant difference was found between the level of inward movement of the left knee and balance of male participants during movement (p=0.037), and between the level of movement of the left knee inward and balance of female participants during movement (p=0.011). Considering the gender, when the correlation results of male participants were examined, there was a positive correlation between lower extremity strength and inward movement of the left knee (r=0.525, p=0.001), and a negative correlation between excessive forward bending of the body and forward bending of the arms (r=-0.856, p=0.000) correlation was found. When the correlation results of the female participants were examined, it was observed that there was a negative correlation between inward movement of the knee and balance (r=-0.661, p=0.007), and between excessive bending of the body and forward bending of the arms (r=-0.873, p=0.000), excessive dimples in the waist. and a positive (r=0.535, p=0.040) correlation was found between flattening or outward turning of the foot. There was no statistically significant difference between the genders (p>0.05). It can be said that the inward movement of the knee in the posture may cause a deterioration in balance, and the formation of excessive dimples in the waist may be related to the flattening or outward turning of the foot.