Düzenli spor yapan ve yapmayan üniversite öğrencilerinde egzersiz bağımlılığı ve obezite farkındalığının incelenmesi
Investigation of exercise addiction and obesity awareness in university students wand ho do do not perform regular sports
- Tez No: 925524
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GEYLAN BOSTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Eğitimi, Spor, Health Education, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, düzenli spor yapan ve yapmayan üniversite öğrencilerinin egzersiz bağımlılığı ve obezite farkındalığının incelenmesidir. Üniversite öğrencileri bulundukları yaş grupları gereğince fiziksel ve psikolojik olarak gelişim süreçlerinde önemli bir dönemdedirler. Bu dönemde düzenli spor yapan ve yapmayanlar arasındaki farklılıkları araştırmak, egzersiz bağımlılığı ve obezite farkındalığı arasındaki ilişkiyi çözümlemek, sağlığa yönelik davranışlarını iyileştirmede önemli bir katkı sağlayabilir. Araştırma, üniversite öğrencilerinin egzersiz bağımlılığı düzeylerini, obezite farkındalıklarıyla nasıl bir ilişki içerisinde olduğunu belirlemeyi hedeflemektedir. Araştırmanın evrenini 2024-2025 eğitim öğretim yılında araştırmanın yapıldığı üniversiteye kayıtlı ilinde bulunan 12 kampüsünde 37.739 öğrenci bulunmaktadır. Araştırmaya sadece Farabi Kampüsü ve İbni Sina Kampüsü öğrencileri katılmıştır. Bulunan iki kampüsünde (Farabi Kampüsü ortalama 14000 öğrenci) ve (İbni Sina Kampüsü ortalama 6000 öğrenci) toplam 20000 üniversite öğrencisinin oluşturacağı düşünülmüştür. Bilinen popülasyon için örneklem büyüklüğü hesaplamada kullanılan formüle göre örnekleme 377 üniversite öğrencisinin yeterli olacağı görülmüştür. Çalışmaya toplamda 481 üniversite öğrencisi katılmıştır. Bu çalışmaya Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi öğrencilerinin yaş, cinsiyet, eğitim düzeyi, medeni durumu, gelir durumu gibi demografik unsurlara bakılmıştır. Araştırmada veri toplama yöntemi olarak Kişisel Bilgi Formu, Doküman analizi ve ilgi, deneyim ve becerilerini değerlendirebilmek için Egzersiz Bağımlığı Ölçeği ve Obezite Farkındalığı ölçeği kullanılmıştır. Sonuç olarak, araştırma bulguları, egzersiz alışkanlığının bireylerde bağımlılık seviyesini etkileyebileceğini, ancak obezite farkındalığının daha çok bilişsel ve çevresel faktörlerle ilişkili olduğunu göstermektedir. Bu nedenle, spor yapma alışkanlıklarının bireylerin sağlıklı bir yaşam sürdürmesi için teşvik edilmesi, ancak bu süreçte egzersiz bağımlılığı riskinin de göz önünde bulundurulması gerektiği söylenebilir. İstatistik sonuçlarına bakıldığında üniversite öğrencilerinin obezite farkındalığında daha bilinçli olduğu söylenilebilir. Ayrıca, fiziksel görünüm memnuniyeti gibi psikososyal faktörlerin bu süreçte dikkate alınması, bireylere daha etkili sağlık ve spor rehberliği sunulmasında kritik bir rol oynayacaktır. Bu çalışmadaki veri sonuçları üniversite öğrencilerin egzersiz bağımlılığı durumundan risk grubunda olduğu belirtilebilmektedir. Aynı zamanda cinsiyet farklılığı da egzersiz bağımlılığı üzerinde değişiklik gösterdiği tespit edilmiştir. Sonuç olarak, obezite ve egzersiz bağımlılığı, fiziksel sağlık üzerindeki etkilerinin yanı sıra psikolojik ve sosyal boyutları da olan karmaşık sağlık sorunlarıdır. Bu iki durum arasında görülen benzerlikler ve farklılıklar, sağlık alanında multidisipliner bir yaklaşım gerektirdiğini göstermektedir. Obezite ile mücadelede olduğu gibi, egzersiz bağımlılığına karşı da toplumların daha fazla farkındalık oluşturması ve psikolojik destek sistemlerinin güçlendirilmesi büyük önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to investigate the awareness of exercise addiction and obesity of university students who regularly do and do not do sports. University students are at an important stage in their physical and psychological development processes according to their age groups. Investigating the differences between those who do and do not do regular sports during this period, Deciphering the relationship between exercise addiction and obesity awareness can make an important contribution to improving their health-oriented behavior. Deciphering the relationship between exercise addiction and obesity awareness can make an important contribution to improving their health-oriented behavior. The research aims to determine the exercise addiction levels of university students and how they relate to obesity awareness. The universe of the research In the 2024-2025 academic year, there are 37,739 students enrolled in the university where the research was conducted in 12 campuses located in the province. Only Farabi Campus and Ibn Sina Campus students participated in the research. It was thought that a total of 20000 university students would form two campuses (Farabi Campus has an average of 14000 students) and (Ibn Sina Campus has an average of 6000 students). According to the formula used in calculating the sample size for the known population, it was found that 377 university students would be enough to sample. A total of 481 university students participated in the study. In this study, demographic factors such as age, gender, educational level, marital status and income status of Zonguldak Bülent Ecevit University students were examined. The Exercise Addiction Scale and Obesity Awareness scale were used as the data collection method in the research in order to evaluate the Personal Information Form, Document analysis and interests, experiences and skills. In conclusion, research findings show that exercise habit can affect the level of addiction in individuals, but obesity awareness is more related to cognitive and environmental factors. For this reason, it can be said that sports habits should be encouraged for individuals to lead a healthy life, but the risk of exercise addiction should also be taken into account in this process. When looking at the statistical results, it can be said that university students are more conscious in obesity awareness. In addition, taking into account psychosocial factors such as physical appearance satisfaction in this process will play a critical role in providing more effective health and sports guidance to individuals. The data results in this study indicate that university students are in the risk group from exercise addiction. At the same time, it has been found that gender difference also varies on exercise addiction. As a result, obesity and exercise addiction are complex health problems that have psychological and social dimensions as well as their impact on physical health. The similarities and differences observed between these two conditions show that a multidisciplinary approach is required in the field of health. Dec. As in the fight against obesity, it is of great importance for societies to raise more awareness against exercise addiction and strengthen psychological support systems.