Fen bilgisi öğretmen adaylarının ölçme değerlendirme okuryazarlıkları, tutum ve özyeterlik algıları arasındaki ilişki
The relationship between pre-service science teachers' measurement and evaluation literacy, attitude and self-efficacy perceptions
  1. Tez No: 807766
  2. Yazar: ŞEYMA BETÜL DAMARSEÇKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMİL AYDOĞDU, DOÇ. DR. BİLGE GÖK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu araştırmada fen bilgisi öğretmen adaylarının ölçme değerlendirme okuryazarlık düzeyleri, tutum ve özyeterlik algıları arasındaki ilişkilerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu bağlamda çalışma iki veya ikiden fazla değişkenin birbiriyle ilişkili olup olmadığını belirlemeyi ve değişkenlerin sebep-sonuçları üzerindeki etkisini araştırmayı hedefleyen korelasyonel araştırma türündedir. Bu amaçla veriler ölçme değerlendirmeye ilişkin özyeterlik algı ölçeği, tutum ölçeği ve ölçme değerlendirme okuryazarlık envanteri aracılığıyla toplanmıştır. Toplanan veriler kaydedilip gerekli analizler yapıldıktan sonra yarı yapılandırılmış görüşme formu ile katılımcıların ölçme değerlendirmeye ilişkin görüş ve önerileri alınmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2021-2022 akademik yılında Fen Bilgisi Eğitimi Ana Bilim Dalı üçüncü ve dördüncü sınıfında eğitim alan 194 öğretmen adayı oluşturmuştur. Araştırmada veriler istatistiksel analiz yöntemleriyle, görüşme formundan elde edilen veriler içerik analizi yöntemi ile analiz edilmiştir. Araştırma bulguları öğretmen adaylarının ölçme değerlendirmeye ilişkin tutum ve özyeterlik algılarının birlikte ölçme değerlendirme okuryazarlık düzeylerini yordamadığını göstermiştir. Sınıf düzeyleri açısından ölçme değerlendirme okuryazarlık düzeyleri, tutum ve özyeterlik algıları anlamlı farklılık göstermezken ölçme değerlendirme dersi akademik başarı durumları yüksek olan katılımcılar lehine farklılıklar tespit edilmiştir. Yarı yapılandırılmış görüşme sonuçlarında ise lisans programlarında verilen ölçme ve değerlendirme dersinin yetersiz bulunduğu ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the relationships between pre-service science teachers' assessment and evaluation literacy levels, attitudes and self-efficacy perceptions. In this context, the study is a correlational research type that aims to determine whether two or more than two variables are related to each other and to investigate the effect of variables on cause and effect. For this purpose, data were collected through the measurement and evaluation self-efficacy perception scale, attitude scale and measurement and evaluation literacy inventory. After the collected data were recorded and analyzed, the opinions and suggestions of the participants regarding assessment and evaluation were obtained through a semi-structured interview form. The study group of the research consisted of 194 pre-service teachers studying in the third and fourth grades of the Department of Science Education in the 2021-2022 academic year. The data were analyzed by statistical analysis methods and the data obtained from the interview form were analyzed by content analysis method. The findings of the study showed that pre-service teachers' attitudes towards assessment and self-efficacy perceptions did not predict their assessment and evaluation literacy levels. While assessment literacy levels, attitudes and self-efficacy perceptions did not show significant differences in terms of grade levels, differences were found in favor of participants with high academic achievement in the assessment and evaluation course. In the semi-structured interview results, it was stated that the measurement and evaluation course given in undergraduate programs was inadequate.