Aort diseksiyonunda hematolojik parametrelerin prediktif değeri
The predictive value of hematological parameters in aortic dissection
- Tez No: 807775
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ESEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Giriş ve Amaç: Aort diseksiyonu(AD) hayatı tehdit edici durumlar içerisinde en dramatik ve mortal olanıdır. AD'da klinik çok ani ortaya çıkmakta, doğru tanı ve tedavi yapılmadığı taktirde mortal seyretmektedir. Bu çalışmanın amacı AD tanısı almış hastaların hematolojik parametrelerinin retrospektif değerlendirilip, değerlendirme ile parametrelerdeki değişimlerin hekimleri diseksiyon açısından allert olmaya teşvik edip bu tanıya öncelik vermelerine yardımcı olmaktır. Materyal ve Metot: Retrospektif olan bu çalışmaya Tokat Gaziosmanpaşa Üniversite Hastanesi Acil Servis(AS)'ine Temmuz 2011- Temmuz 2021 tarihleri arasında başvurup AD tanılı 80 hasta dahil edildi. Hastane Enlil HBYS sistemi üzerinden hastaların verileri elde edilerek, hasta sosyodemografik veri toplama formuna kaydedilmiştir. İstatistiksel analizler IBM SPSS Statistics Version 22 paket programında yapılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde ortalama ± standart sapma, yüzdelik dağılımlar, bağımlı örneklem t testi, ki-kare testi ve ANOVA testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Aortic dissection is the most dramatic and fatal of life-threatening situations. The clinic of aortic dissection occurs very suddenly, and if the correct diagnosis and treatment are not made, it is fatal with a very rapid deterioration in the general condition. The aim of this study is to evaluate the hematological parameters of patients diagnosed with aortic dissection retrospectively and to encourage physicians to be allert in terms of dissection and to help them prioritize this diagnosis. Materials and Methodology: In this retrospective study, she applied to the emergency department of Tokat Gaziosman Paşa University Hospital between July 2011 and July 2021 and was diagnosed with aortic dissection and 80 patients who met the criteria for inclusion in the study were included. The hemogram parameters and image recordings of the patients were accessed through the hospital Enlil HBYS system and the data were recorded in the patient sociodemographic data collection form. Statistical analyzes were made in IBM SPSS Statistics Version 22 package program. Mean ± standard deviation, perc entile distributions, dependent sample t-test, chi-square test and ANOVA test were used to evaluate the data.