Dijital röntgen sistemlerinde X-ışın parametreleri ve sistem bileşenlerinin görüntü kalitesi ve hasta maruz kalma dozuna etkileri
The effects of X-ray parameters and system components on image quality and patient radiation dose in digital X-ray systems
  1. Tez No: 807785
  2. Yazar: TURAN KARİPCİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KENAN DANIŞMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Günümüzde sağlık merkezlerinde radyoloji departmanlarında bir çok görüntüleme cihazı kullanılmaktadır. Röntgen sistemleri, görüntüleme cihazlarının en yoğun kullanılanı olarak bu departmanların temelini oluşturur. Bu cihazlarda çekim sırasında aranan en önemli özellikler düşük hasta dozu ve yüksek görüntü kalitesidir. Fakat bunun nasıl sağlanacağı tam olarak bilinmemektedir. Görüntü kalitesini artırmak isterken yanlış parametrenin değiştirilmesi hastanın daha yüksek radyasyon alması sonucunu doğurmaktadır. Bu çalışmada röntgen cihazlarının en temel parametreleri olan kV, mA ve filtrelerin görüntü kalitesine ve hasta dozuna etkileri incelenmiştir. Dijital panel röntgen cihazlarında aynı şartlarda diğer bütün değişkenler sabit tutulup sadece tek parametre değiştirilerek görüntüler alınmıştır. Her bir şutlamada cihazın verdiği doz miktarı ölçülmüştür. Alınan görüntülerin kalitesi değerlendirilirken öncelikle kontrast skalasına bakılmıştır. Her bir görüntünün histogram grafiği çıkarılmış ve kontrast aralıkları belirlenmiştir. Daha sonra özellikle dijital röntgen cihazlarında görüntü kalitesinde belirgin bir faktör olan MTF değerleri ölçülmüş ve karşılaştırılmıştır. Sonuçta kV, mA, filtre, grid ve kolimatör kullanımının yüksek görüntü kalitesi ve düşük hasta dozu sağlamak için nasıl tercih edilmesi gerektiği belirlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, different imaging systems are used in radiology departments of hospitals. X-ray systems are main and most frequently used systems of these departments. The most important features of these devices are low patient dose and high image quality. However, it is not known exactly how this will be achieved. Changing the wrong parameter while trying to improve the image quality, results higher radiation dose for the patients. In this study, the effects of kV, mA and filters, which are the most basic parameters of X-ray devices, on image quality and patient dose were investigated. Images were taken by changing only one parameter while keeping all other variables constant in the same conditions in digital panel x-ray devices. Every dose values was measured at object point. While evaluating the quality of the images, firstly, the contrast scales were created. The histogram graph of each image was drawn and the contrast ranges were determined. Then, MTF values, which are a significant factor in image quality of digital detectors, were measured and compared. As a result, this study tries to determine; how the use of kV, mA, filter, grid and collimator should be changed to provide high image quality and low patient dose.