İş sağlığı ve güvenliğinde yeni oluşumlar; Risk değerlendirmesi ve OHSAS 18001
- Tez No: 144853
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEM KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
154 ÖZET 1900'lü yılların ikinci yarısı ile birlikte yaşanmaya başlanan ve tüm dünyayı etkisi altına alan küreselleşme dalgası iş sağlığı ve güvenliğini olumsuz yönde etkilemiş ve ülkeleri bu konuda önlemler almaya sürüklemiştir. 1980'li yılların sonunda Avrupa Birliği Konseyi tarafından yayınlanan iş Sağlığı ve Güvenliği Çerçeve Yönetmeliği ve bunun Türkçe'ye çevirisi şeklinde yayınlanarak Türk Mevzuatına dahil edilen iş Sağlığı ve Güvenliği Yönetmeliği'nde yaş ve cinsiyet sınırlandırması dışında çok daha önemli düzenlemelere yer verilmiştir. Bu düzenlemelerden en önemlisi ve üzerinde durulması gerekli olanı Risk Değerlendirmesi'dir. Risk Değerlendirmesi, ülkemizde de 4857 sayılı İş Kanunu'na ilişkin olarak çıkarılan iş Sağlığı ve Güvenliği Yönetmeliği ile birlikte zorunlu bir hai almıştır. Risk Değerlendirmesi, işyerlerinde mevcut olan veya olabilecek risklerin belli metotlar yoluyla değerlendirilerek hoşgörülemez risklerin hoşgörülebilire doğru çevrilmesi yönünde yapılması gereken risk kontrol faaliyetleri de dahil olmak üzere tüm bu işlemleri kapsamaktadır. Risk Değerlendirmesi gerçekleştirmek için nicel ve nitel metotlar mevcuttur. Esasen bu metotların sektör ve işyeri bazında tekrar uyarlanması yoluyla çok çeşitli yöntemlere ulaşmak imkan dahilindedir. Türk Çalışma Hayatı için bir diğer yenilik olan OHSAS 18001, Türkiye'de henüz çok uygulama örneği olmayan, iş sağlığı ve güvenliğine yönetim sistemi mantığı içerisinde yaklaşan bir standarttır. Belli bir gelişim süreci kaydederek 1999 yılında ingiliz Standartları Enstitüsü'nce ISG Yönetim Sistemlerinin uygunluğunu denetleyen bir standart olarak yayınlanmıştır. Ülkemizde ise 2001 yılında TSE tarafından kabul edilerek, TS 18001 olarak yayınlanmıştır.155 Bu belgeye sahip olan bir kuruluşun sahip olacağı avantajlardan akla ilk gelenleri; insan hayatlarının iş kazaları ve meslek hastalıkları sonucu kaybedilmesinin önüne geçilmesi, ihracat kolaylığının artması, prestij ve vizyonda gelişme sağlanması, çalışan ve müşteri memnuniyeti sayesinde yaşanacak olan karlılık artışı sayılabilir.
Özet (Çeviri)
156 ABSTRACT In the last few decades especially in the last quarter of 80's, The Occupational Health and Safety Framework Regulation that was published by Council of EU and penetrated into Turkish Legislation had not only limitations regarding age and sex but also new and important arrangements as well. The most important aspect of these regulations was Risk Assessment. Risk Assessment is become an obligation by Regulation of Occupational Health and Safety related with The Labor Act numbered 4857. OHSAS 18001 namely Occupational Health and Safety Assessment Series is a new concept for Turkish working life has its own logic within the system of Occupational Health and Safety. It was published in 1999 by British Standards Institution that monitoring the standards of management systems. It was accepted and published by Turkish Institute of Standards in 2001. The organization which has this certificate would have certain advantages; these could be counted as decrease in occupational accidents, increase in export ability, prestige and development in vision, profit increase by customer and personnel satisfaction.