Konvansiyonel hemodiyaliz hastalarında volüm durumunun ve akciğer sıvısının akciğer ultrasonografisi ile değerlendirilmesi
Evaluation of volume status and lung fluid by lung ultrasound in conventional hemodialysis patients
- Tez No: 807837
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FUNDA GÖK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Nefroloji, Anesthesiology and Reanimation, Nephrology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Son dönem böbrek yetmezliği (SDBY) ve anürisi olan hastalarda konvansiyonel hemodiyaliz (HD) ve ultrafiltrasyon (UF) en sık uygulanan tedavilerden biridir. Bu çalışmada HD ve UF uygulanan hastalarda akciğer ultrasonografisi (LUS) ve inferior vena kava (İVK) ölçümlerinin UF ile ilişkisinin ve hastaların sıvı durumu değerlendirilmesinde kullanılabilirliğinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmaya NEÜ MTF Hastanesi, İç Hastalıkları AD, Nefroloji Bilim Dalı, Diyaliz Ünitesinde SDBY tanılı, en az 6 aylık süre boyunca haftada 3 kez 4 saatlik HD uygulanan anürik, ultrafiltrasyon yapılan 40 hasta dahil edildi. Katılımcılar çalışma öncesinde, çalışma ile ilgili tüm detaylar hakkında bilgilendirildikten sonra yazılı aydınlatılmış onamları alındı. Ultrasonografik değerlendirme, hem LUS hem de İVK ölçümleri için supin pozisyonda HD'den hemen önce ve sonrasında yapıldı. LUS her hasta için her iki hemitoraks anterior, lateral ve posterior bölgede toplamda 12 alan taranarak gerçekleştirildi. Her bir alanda B çizgi algoritmaya göre puanlandı; 0: normal akciğer havalanması olacak şekilde 0'dan 3'e kadar tüm akciğer segmentlerine ayrı ayrı puan verilerek total B çizgi sayısı hesaplandı. Her hasta için HD öncesi ve sonrası B çizgileri sayısındaki değişim delta B çizgisi olarak kaydedildi. İVK incelemesi subkostal yaklaşımla gerçekleştirildi. Ekspiryum (İVK maks) ve inspiryum (İVK min) sonrasında görüntü dondurularak çapları ölçüldü. Kollapsibilite indeksi (İVK-Kİ) = (İVK maks-İVK min)/İVK maks x 100 formülüne göre hesaplandı.
Özet (Çeviri)
Aim: Conventional hemodialysis (HD) and ultrafiltration (UF) is one of the most frequently applied treatments in patients with end-stage renal disease (ESRD) and anuria. In this study, it was aimed to determine the relationship of lung ultrasonography (LUS) and inferior vena cava (IVC) measurements with UF in patients undergoing HD and UF, and to determine their usability in the evaluation of fluid status of patients. Materials and Methods: This study included 40 patients with ESRD who underwent anuric ultrafiltration and underwent 4-hour HD 3 times a week for at least 6 months in NEU MTF Hospital, Internal Diseases Department, Department of Nephrology, Dialysis Unit. All study details were explained to the participants and written informed consent was obtained. The ultrasonographic evaluation was performed in the supine position before and after HD for both LUS and IVC measurements. LUS was performed by scanning 12 areas in each patient's anterior, lateral and posterior regions of both hemithorax. B line in each area was scored according to the algorithm. The total number of B lines was calculated by assigning scores to all lung segments from 0 to 3. The change in the number of B lines before and after HD for each patient was recorded as the delta B line. IVC examination was performed with a subxiphoid approach. After expiration (IVC max) and inspiration (IVC min), the image was frozen and their diameters were measured. Collapsibility index was calculated using the formula (IVC-CI) = (IVC max-IVC min)/IVC max x 100.