İlköğretim düzeyindeki özel okullar ile devlet okullarının 6,7 ve 8.sınıf öğrencilerinin müzik dersine ilişkin tutumları ve akademik başarıları arasındaki ilişki
The reletionship between the academic success and the attitude towards the music lessons among the 6th, 7th and 8th grade students of the state schools and the private schools at elementary level.
  1. Tez No: 211623
  2. Yazar: EZGİ ÖZTOPALAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. S. ÇETİN AYDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu arastırmanın amacı ilkögretim düzeyindeki özel okullar ile devlet okullarının 6, 7 ve 8. sınıf ögrencilerinin müzik dersine iliskin tutumları ve akademik basarıları arasındaki iliskileri incelemektir. Arastırma, zmir'in Buca ilçesinde bulunan özel okullar ile sosyo-ekonomik durumlarına göre random yöntemiyle seçilen 12 devlet okulunda okuyan 432 ögrenci üzerinde gerçeklesmistir. Arastırmanın verileri Müzik Dersi Tutum Ölçegi aracılıgı ile toplanmıstır. Verilerin analizinde, Ortalama, Standart Sapma, Frekans, Yüzde, t- testi, Varyans Analizi ve LSD testi kullanılmıstır. Arastırmanın sonucuna göre ilkögretim düzeyindeki devlet okullarında ögrenim gören ögrencilerin özel okullarda ögrenim gören ögrencilere göre müzik dersine iliskin tutumları anlamlı farklılıklar olusturmaktadır. lkögretim düzeyindeki özel okullar ile devlet okullarında ögrenim gören ögrencilerin müzik dersine iliskin tutumları ile cinsiyetleri arasında anlamlı fark vardır. Örnekleme giren tüm kız ögrencilerin puan ortalamaları erkek ögrencilerden daha yüksek çıkmıstır. lkögretim düzeyindeki özel okullar ile devlet okullarında (her iki okul türünde) ögrenim gören ögrencilerin müzik dersine iliskin tutumları ile annelerinin ögrenim durumları arasında anlamlı fark yoktur. lkögretim düzeyindeki özel okullar ile devlet okullarında (her iki okul türünde) ögrenim gören ögrencilerin müzik dersine iliskin tutumları ile babalarının ögrenim durumları arasında anlamlı fark yoktur. ix lkögretim düzeyindeki özel okullar ile devlet okullarında (her iki okul türünde) ögrenim gören ögrencilerin müzik dersine iliskin tutumları ile ailelerinde müzikle ugrasan birey olup olmama durumları arasında anlamlı fark vardır. lkögretim düzeyindeki özel okullar ile devlet okullarında (her iki okul türünde) ögrenim gören ögrencilerin müzik dersine iliskin tutumları ile müzik etkinliklerine katılıp katılmama durumları arasında anlamlı fark vardır. lkögretim düzeyindeki özel okullar ile devlet okullarında (her iki okul türünde) ögrenim gören ögrencilerin müzik dersine iliskin tutumları ile herhangi bir enstrüman çalma arasında anlamlı fark vardır. lkögretim düzeyindeki özel okullar ile devlet okullarında (her iki okul türünde) ögrenim gören ögrencilerin müzik dersine iliskin tutumları ile ailelerinin aylık gelir durumları arasında anlamlı fark yoktur. lkögretim düzeyindeki özel okullar ile devlet okullarında (her iki okul türünde) ögrenim gören ögrencilerin müzik dersine iliskin tutumları ile not durumları arasında anlamlı fark vardır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research was to examine the relationship between the academic success and the attitude towards the music lessons among the 6th, 7th and 8th grade students at elementary level in State schools and private schools. This research was conducted on 432students, selected randomly according to their socio-economic status, who were attending the private schools and 12 State schools in Buca, Izmir. This research was carried out by using ` Müzik Dersi Tutum Ölçegi?. In data analysis; average, standard deviation, frequency, percentage, t-test, analysis of variance, and LSD tests were used. The results show that the attitude of the students in State elementary schools made more meaningful difference than the students in private schools. At elementary level; there is a meaningful difference between the gender of the students and their attitude towards the music lesson among the 6th, 7th and 8th grade students of State schools and private schools. In the selected group the scores of the female students were higher than the scores of the male students. At elementary level; (in both school types) there is no meaningful difference between the education level of the mothers? and the students? attitude towards the music lesson among the 6th, 7th and 8th grade students of state schools and private schools. At elementary level; (in both school types) there is no meaningful difference between the education level of the fathers? and the students? attitude towards the music lesson among the 6th, 7th and 8th grade students of state schools and private schools. xi At elementary level; (in both school types) there is a meaningful difference between whether any family member is involved in music and their attitude towards the music lesson among the 6th, 7th and 8th grade students of state schools and private schools. At elementary level; (in both school types) there is a meaningful difference between their attending any musical activities and the students? attitude towards the music lesson among the 6th, 7th and 8th grade students of state schools and private schools. At elementary level; (in both school types) there is a meaningful difference between playing any kind of instrument and the students? attitude towards the music lesson among the 6th, 7th and 8th grade students of state schools and private schools. At elementary level; (in both school types) there is a meaningful difference between the income of their families and the students? attitude towards the music lesson among the 6th, 7th and 8th grade students of state schools and private schools. 1 BÖLÜM