Sigara bırakma sürecinin sağlık inanç modeli'ne uyarlanması
Adaptation of the smoking cessation process to the health belief model
  1. Tez No: 807877
  2. Yazar: BURCU ÇAKI DÖNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP GÜNGÖRMÜŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Metodolojik tasarım ile yürütülen bu çalışma, sigara bırakma sürecini Sağlık İnanç Modeli'ne uyarlamak amacıyla yapılmıştır. Veriler IBM SPSS 26 ve AMOS 24 programlarında değerlendirilmiştir. Sağlık İnanç Modeli Temelli Sigara Bırakma Süreci Ölçekleri'nin geçerliğini belirlemede; kapsam geçerliği, iç ölçüt geçerliği ve yapı geçerliği analizleri kullanılmıştır. Kapsam geçerlik indeksi tüm ölçeklerde 0.90 üzerindedir. İç ölçüt geçerliği; alt-üst grup karşılaştırması (tüm ölçeklerde t= 25.852 - 155.212 aralığında, p=0.000 anlamlılık düzeyindedir.) ve madde-toplam puan korelasyonları (Normatif İnanç Ölçeği'ndeki bir madde dışında tüm ölçeklerde 0.293 - 0.748 aralığında olup kabul edilebilir değerlere sahiptir.) ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study, which was carried out with a methodological design, was conducted to adapt the smoking cessation process to the Health Belief Model. Data were evaluated in IBM SPSS 26 and AMOS 24 programs. In determining the validity of Health Belief Model Based Smoking Cessation Process Scales; content validity, criterion validity and construct validity analyzes were used. The content validity is above 0.90 at all scales. Internal criterion validity; lower-upper group comparison (t= 25.852 - 155.212 in all scales, p=0.000 significance level.) and item-total score correlations (except for 1 item in the“Normative Beliefs Scale, it is between 0.243 to 0.748 in all scales and have acceptable values.) evaluated with.