Çevre sağlığı eğitiminin mikroplastik kirliliği farkındalığı üzerine etkisi
The effect of environmental health education on microplastic pollution awareness
  1. Tez No: 807887
  2. Yazar: AHMET MİRAÇ BAYOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATOŞ UNCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı, 9. Sınıflarda yapılan çevre sağlığı eğitiminin öğrencilerin mikroplastik kirliliği farkındalık düzeyleri üzerindeki etkisinin incelenmesidir. Gereç ve Yöntem: Araştırma; ön test-son test kontrol gruplu deneysel bir araştırma olarak, Elazığ il merkezinde bulunan üç lisede 2022-2023 tarihleri arasında yapıldı. Araştırmanın örneklemini güç analizi ile belirlenen 90 (deney grubu: 45, kontrol grubu: 45) dokuzuncu sınıf öğrencisi oluşturdu. Verilerin toplanmasında“Kişisel Bilgi Formu”ve“Mikroplastik Kirlilik Farkındalık Ölçeği”kullanıldı. Deney grubuna 15 gün ara ile toplam dört seans olacak şekilde hemşirelik girişimi olarak eğitim verildi. Kontrol grubundaki bireylere herhangi bir girişim uygulanmadı. Verilerin değerlendirilmesinde“yüzdelik dağılım, aritmetik ortalama, standart sapma, ki-kare testi, bağımsız gruplarda t testi ve bağımlı gruplarda t test”yöntemleri kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this research is to examine the effect of environmental health education given at the 9th grade level on the microplastic pollution awareness level of students. Materials and Methods: The research was carried out as an experimental research with pretest-posttest control group in three high schools located in province of Elâzığ between 2022-2023 years. The sample of the study consisted of 90 ninth grade students (experimental group: 45, control group: 45) determined by power analysis. Tools such as“Personal Information Form”and“Microplastic Pollution Awareness Scale”were used to collect data. Training was given to the experimental group as a nursing intervention in a total of 4 sessions with 15-day intervals. No intervention was applied to the individuals in the control group. In the data evaluation process,“percentage distribution, arithmetic mean, standard deviation, chi- square test, t test for independent groups and t test for dependent groups”were used.