Kendine zarar verme davranışı gösteren ergenlerin 5 yıllık takip çalışması
Nonsuicidal self-injury: A five-year follow up study of adolescents
- Tez No: 807894
- Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN ÇUHADAROĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Psikiyatrisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Kendine zarar verme davranışı, bilinçli bir ölüm arzusu olmaksızın kişinin kendi vücudunda çeşitli derecelerde doku hasarına neden olan kasıtlı ve amaçlı eylemler olarak tanımlanmaktadır. Bu davranış genellikle ergenlik döneminde başlamakta ve yetişkinlik döneminde de devam edebilmektedir. Çalışmanın amacı, ergenlik döneminde başlayan kendine zarar verme davranışının seyrinin incelenmesine katkıda bulunmaktır. Bu amaçla erken ergenlik döneminde KZVD nedeniyle polikliniğe başvurmuş olan 51 genç ve onlarla yaş ve cinsiyet açısından eşleştirilen KZVD'si olmayan 57 genç 5 yıl sonra değerlendirilerek KZVD'nin devam etmesiyle ilişkili risk faktörleri saptanmaya çalışılmıştır. Çalışmaya alınan gençler klinik görüşmeye ek olarak Sosyodemografik Veri Formu, KZVD Tarama Anket Formu, Duygu Düzenlemede Güçlükler Ölçeği, Beden Tutum Ölçeği, Stresle Başa Çıkma Ölçeği, Durumluk-Sürekli Kaygı Envanteri, İlişki Ölçekleri Anketi Ergen Formu, Kısa Semptom Envanteri, Ergenlikte Kimlik Gelişimi Değerlendirme Ölçeği ve Beck Depresyon Ölçeği ile değerlendirilmiştir. KZVD gösteren gruba ek olarak Ottawa Kendine Zarar Verme Envanteri uygulanmıştır. Ergenlik döneminde KZVD bulunan grubun kontrol grubuna göre anlamlı şekilde daha fazla parçalanmış ailede yetiştiği, ruhsal/fiziksel hastalık öyküsüne sahip olduğu, duygudurum düzenleme ve stres yönetiminde güçlük yaşadığı, kendilerini daha az beden bütünlüğüne sahip ve daha az sağlıklı algıladığı, daha fazla kimlik sorunu yaşadığı ve daha yüksek psikiyatrik patolojiye sahip olduğu saptanmıştır. 5 yıl sonra KZVD'nin devam etmesini yordayan etken kimlik dağılması olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Nonsuicidal self-injury is defined as an conscious and purposeful action that causes tissue damage of varying degrees to one's own body without a conscious desire to die. This type of behaviour begins primarily in adolescence and continues through adulthood. The aim of this study is to contribute to the data of the course of nonsuicidal self-injurious behaviour from adolescence onwards. 51 adolescents who were admitted to the outpatient clinic for NSSI in their early adolescence were assessed 5 years later, and an attempt was made to identify the risk factors associated with the continuation of NSSI 57 adolescents who had no medical history of NSSI and were matched for age and gender with the research group formed the control group. Besides the clinical interview, the adolescents were given 'Difficulties in Emotion Regulation Scale', 'Beck Depression Inventory', 'Ways of Coping Inventory', 'Body Attitudes Scale', 'Adolescent Relationship Scales Questionnaire', 'Assessment of Identity Development in Adolescence', 'State Trait Anxiety Inventory', and 'Brief Symptom Inventory'. In addition, the Ottawa Self Injury Inventory - Clinical was applied to adolescents who had NSSI initially. It was found that the adolescents in the NSSI group, compared to the control group, were significantly more likely to grow up in a dysfunctional family, to have a history of mental/physical illness, to have difficulties with emotion regulation and stress management, to perceive themselves as having less physical integrity and health, to have more identity problems and higher psychiatric pathology. Notably, it has been identified that the factor predicting the persistence of non-suicidal self-injury after 5 years was identity diffusion.