Kafatabanı endoskopik anatomisi
Endoscopic anatomy of the skull base
- Tez No: 248582
- Danışmanlar: PROF. DR. ZİYA AKAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı nazal kavitenin ve kafatabanının endoskopik anatomisini inceleyerek standart ve genişletilmiş endoskopik endonazal kafatabanı yaklaşımlarını anlamaktır. Bu temel bilgiler ışığında cerrahi işlemler kolaylaştırılacak ve cerrahi komplikasyonların oranı azalacaktır.Gereç ve Yöntem: Bu çalışma Temmuz 2007'de, T.C Adalet Bakanlığı, Adli Tıp Kurumu, Morg Yüksek İhtisas Dairesi'nde gerçekleştirilmiştir. 24'ü erkek, 6'sı kadın olan 30 kadavra (n=30) üzerinde çalışılmıştır. Yaş aralığı 18 ile 66'dır. Çalışmaya alınma kriterlerinde yaş (18 ve daha üstü), hikaye (kafa travması ve kranyofasyal cerrahi geçirmemiş olmak) ve adli tıp doktorlarının otopsi işleminden sonra verdikleri onay baz alınmıştır. Çalışmamızda 0 ve 30 derece, 4mm, 18cm ve 30cm rod lens rijit endoskop kullanılmıştır.Bulgular Nazal boşluğun kemik yapısı ve komşu nörovasküler oluşumlar paranazal sinüsler ve kafatabanı ile anatomik ilişkisi tanımlandı. Teleskop , burun deliği ve kafa tabanını çizen plandan +15 derecelik eğimle girildiğinde sinus sphenoidalis ve ostiumu bulunabildi. Choana ile ostium sphenoidale arasındaki mesafe 13 ile 17 mm arasında bulundu (Ort. 14,9 mm). Yedi adet kadavrada genişletilmiş etmoido-pterygo-sfenoidal yaklaşımı uygulanarak sinus cavernosus ve fissura orbitalis superior ekspoze edilebildi. Planum sphenoidale; burun deliğinden aletlerin, kafa tabanına göre + 25 dereceyle geçirilmesi ile bulunabildi. Suprasellar bölgede iki koridor tanımladık; suprakiazmatik ve subkiazmatik koridorlar. Ön kafa tabanı, endoskopa +30-60 derece yön verilerek ulaşıldı. Fossa pterygopalatina'ya ulaşmak içim orta meatal transnazal yaklaşım en uygun bulundu. Beş adet kadavrada sublabial endoskopik yaklaşımı uygulandı. Lateral sublabial mukozal insizyondan sonra foramen ovale'ye ulaşılabildi.Sonuç: Endoskopik kafatabanı yaklaşımları birçok patolojinin tedavisi için uygundur. Bu yaklaşım ile kafatabanı (sulcus olfactorius'tan os axis'e kadar) intra ve ekstradural olarak ekspoze edilebilir.
Özet (Çeviri)
Objective: The objective of this study is to recognize the endoscopic anatomy of the nasal cavity and skull base to understand the standard and extended endonasal skull base approaches. These basic informations will facilitate our surgical procedures and decrease the rate of surgical complications.Material and Methods: This study is done in Jully 2007, in T.C. Menestry of Justice, Forensic Medicine Institusion, Morgue Specialization Department autopsy hall. 30 corpses were studied (n=30) with 24 males and 6 females. The age ranged between 18 and 66 years old. The inclusion criterias were based on the age 18 years old or older), history (no head trauma or craniofacial surgery) and the approval of the forensic medicine doctors after thier autopsy examination. We used 0 and 30 degree ,4mm ,18cm and 30cm rod lens rigid endoscope in our dissections.Results : Nasal cavity bony and neurovascular structures are identified with their anatomic relation to paranasal sinuses and skull base. Ostium sphenoidale was found by directing the telescope +15 degree above the skull base.. With extended ethmoido-pterygo-sphenoidal approach in 7 cadavers bilateral sinus cavernosus and fissura orbitalis superior could be widely exposed. The planum sphenoidale is found when the telescope was introduced +25 degrees from skull base. The suprasellar region was classified into two corridors; the suprachiasmatic and subchiasmatic corridors. The anterior skull base can be approached by orientating the endoscope between +30 and +60 degrees from the skull base. Fossa pterygopalatina was approached by endoscopic transnasal transmaxillary approach. In the 5 cadavers we had approached by lateral sublabial endoscopic approach.Conclusion: The endoscopic expanded skull base surgery is an appropriate approach for numerous pathologies . With this approach it is possible to expose the extradural and intradural cranial base ,from the olfactory groove to the odontoid process of C-2.