Amnezi modeli oluşturulmuş sıçanlarda subakut tangeretin uygulamasının hipokampüste meydana getirdiği değişikliklerin araştırılması
Investigation of the changes induced by subacute tangeretin administration in the hippocampus of rats with amnesia model
  1. Tez No: 807920
  2. Yazar: FURKAN KENAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAZLI TURAN YÜCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu tez çalışmasında, Citrus türlerinin kabuklarında yaygın olarak bulunan bir flavon türevi olan tangeretin (TNG)'in kognitif disfonksiyonlardaki terapötik potansiyelinden yola çıkılarak, bu flavonoidin skopolamin (SCP) ile amnezi modeli oluşturulmuş sıçanların hipokampüslerindeki olası etkileri araştırılmıştır. Bu amaçla, sıçanlara 14 gün süreyle 50 ve 100 mg/kg dozlarında per oral olarak TNG uygulanmış ve TNG'nin öğrenme ve bellek açısından kritik rolü olan hipokampüsün CA1, CA3 ve dentat girus bölgelerinde meydana getirdiği morfolojik farklılıklar ve immunoreaktivite değişiklikleri incelenmiştir. Elde edilen bulgular sonucunda; SCP'nin, hipokampal NeuN ve GFAP immünopozitif hücre sayılarında düşüşe yol açtığı; ayrıca Nissl cisimciklerinin bazofilitesinde zayıflamaya ve nöronların hücre yapılarında bozulmalara sebebiyet verdiği saptanmıştır. TNG uygulaması ise amnezik sıçanların hipokampüslerinin ilişkili alt-alanlarında, zayıflamış olan nöronal proliferasyonu arttırmış ve astroglial gerilemeyi önemli ölçüde düzeltmiştir. TNG'nin hipokampal nörogenez, nöroplastisite ve glial plastisite üzerindeki faydalı etkilerinin ortaya konulduğu bu çalışma, Alzheimer hastalığı başta olmak üzere bilişsel işlevlerin gerilediği çeşitli hastalıklar ve tedavilerine yönelik bir bakış açısı sağlaması açısından önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, based on its therapeutic potential in cognitive dysfunctions, the probable effects of tangeretin (TNG), a flavone derivative commonly found in the cortices of Citrus species, on the hippocampi of rats with scopolamine (SCP)-induced amnesia model were investigated. For this purpose, rats were administered TNG per orally at 50 and 100 mg/kg doses for 14 days and the morphological differences and immunoreactivity changes caused by TNG in CA1 and CA3 and dentate gyrus regions of the hippocampus, which have critical roles in learning and memory, were investigated. As a result of the findings; SCP caused a reduction in the number of hippocampal NeuN and GFAP immunopositive cells, as well as weakening in basophilicity of Nissl bodies and deterioration in cell structures of neurons. On the other hand, administration of TNG increased the weakened neuronal proliferation and significantly modified astroglial regression in the associated sub-regions of the hippocampus of amnesic rats. This study, which reveals the beneficial effects of TNG on hippocampal neurogenesis, neuroplasticity and glial plasticity, is important in terms of providing an insight into various diseases and treatments in which cognitive functions regress, especially in Alzheimer's disease.