Natürel sızma zeytinyağlarına mısır ilavesi ile yapılan tağşişin kromatografik yöntemler ile tespiti
Detection of extra virgin olive oil adultration with corn oil by chromatographic methods
  1. Tez No: 807921
  2. Yazar: MERVE TON
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAH SİNAN ÇOLAKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Zeytinyağının dünyada üretiminin sınırlı olması nedeniyle, diğer yağlara göre fiyatı yüksek olup, daha ucuz tohum yağlarıyla sık sık tağşiş edilmesi söz konusudur. Bu nedenle hem üreticinin hem de tüketicinin haklarını korumak üzere, zeytinyağının standardize edilmesi ve üstün niteliklerine ait önemli kriterlerinin belirlenmesi kaçınılmaz bir zorunluluktur. Zeytinyağının tağşişinde en yaygın kullanılan bitkisel sıvı yağlar, rafine zeytinyağı başta olmak üzere ayçiçeği, mısır, soya, kolza, fıstık ve fındık yağlarıdır. Bu yağların zeytinyağına katılıp katılmadığının belirlenmesinde, mevcut çalışmaların çoğu, yağ asitleri, trigliserit ve sterol bileşimlerinin ve dağılımlarının gaz ve sıvı kromatografik (GC, HPLC) ve spektrofotometik (NIR, FTIR, NMR, MS) yöntemlerle belirlenmesine dayanmaktadır. Bu çalışmada, GC ve HPLC ile natürel sızma zeytinyağında tağşişin belirlenmesindeki hassasiyetleri karşılaştırılmıştır. Bu kapsamda, farklı oranlarda mısır yağı eklenen iki farklı natürel sızma zeytinyağında yağ asitleri ve trigliserit kompozisyonları ve bunlardan hesaplanan ampirik parametreler incelenecektir. Bunların yanında, yağ örneklerinin ve karışımlarının iyot sayıları da belirlenecektir.
Özet (Çeviri)
Due to the limited production of olive oil in the world, its price is high compared to other oils. Extra virgin olive oilis often adulterated with cheaper seed oils. Therefore, in order to protect the rights of both the producer and the consumer, it is an inevitable necessity to standardize olive oil, and to determine the important criteria for its superior qualities and the adulteration. The most commonly used vegetable oils in the adulteration of olive oil are refined olive oil, corn, soybean, sunflower, rapeseed, peanut and hazelnut oils. In determining whether these oils are added to olive oil, most of the current studies focus on the determination of the compositions and distributions of fatty acids, triglycerides and sterols by gas and liquid chromatographies (GC, HPLC) and specific wavelengths in spectrophotometries (NIR, FTIR, NMR, MS). In this study, GC and HPLC were compared with their sensitivity in determining the adulteration in extra virgin olive oil. In this context, fatty acids and triglyceride compositions in two different extra virgin olive oils with different ratios of corn oil and empirical parameters calculated from the compositions will be examined. In addition, iodine values of oils and their mixtures will be determined.