PKOS patofizyolojisinde kronik inflamasyon mediyatörlerinin obezite ve insülin direnci ile ilişkisi
The relationship of chronic inflammatory mediators withobesity and insulin resistance in the pathophysiology ofpolycystic ovary syndrome
- Tez No: 807922
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA ORUÇ, PROF. DR. FATMA TANELİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıp Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
AMAÇ: Polikistik over sendromunun inflamatuar bir süreç olduğunu göstermek, bu inflamatuar durumun insülin direnci, hiperandrojenizm ve vücut kitle indeksi ile olan ilişkisini tespit etmek, bu süreçte belirli inflamasyon markerlarının (IL-17, SEMA3A, NFkB) tanıda yardımcı olup olamayacağını değerlendirmek çalışmamızdaki ana hedef olarak belirlendi. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmamız, PKOS ve sağlıklı gönüllü bireylerde serum IL-17, Sema3A ve NFkB düzeyleri ile hastaların vücut kitle indeksleri ve insülin direnci arasındaki ilişkiyi araştırmak için tasarlandı. Çalışmamız, Manisa Celal Bayar Üniversitesi Etik Kurul'u tarafından onaylandı. Serum örneklerinde IL-17, SEMA3A ve NFkB seviyeleri Enzim Linked İmmunoassay (ELİSA) yöntemiyle analiz edildi. Elde edilen bulgular ile gruplar arasındaki farklılık istatistiksel olarak değerlendirildi. BULGULAR: IL-17, SEMA3A düzeyleri PKOS grubunda anlamlı yüksek bulundu. NFkB düzeyleri açısından PKOS ve kontrol grubu arasında fark bulunamadı. Yine, SEMA3A ve IL-17 seviyeleri ile 1,5 alfa androstenodion düzeyleri arasında pozitif korelasyon saptanırken, NFkB ve 1,4 alfa androstenodion arasında bir ilişki tespit edilemedi. SONUÇ: Polikistik over sendromunda IL-17 ve SEMA3A düzeyleri yardımcı inflamasyon markerları olarak kullanılabilir. 1,4 alfa androstenodion düzeyleri ile olan pozitif korelasyon ileride kullanılabilecek tedavi yöntemleri açısından daha ileri araştırma gerektirmektedir.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: The main goal of our study is to show that PCOS is an inflammatory process, to determine the relationship of this inflammatory state with insulin resistance, hyperandrogenism and body mass index and to evaluate whether certain inflammation markers ( IL-17, SEMA3A, NFkB) can be helpful in the diagnosis in this process. RESULTS: IL-17, SEMA3A levels were found to be significantly higher in the PCOS group. There was no difference between PCOS and control groups in terms of NFkB levels. Again, a positive correlation was found between SEMA3A and IL-17 levels and 1.5 alpha androstenodione levels, but no correlation was found between NFkB and 1.4 alpha androstenodione. CONCLUSION: IL-17 and SEMA3A levels can be used as auxiliary inflammation markers in polycystic ovary syndrome. The positive correlation with 1,4 alpha androstenodione levels requires further research in terms of treatment methods that can be used in the future. KEYWORDS: IL-17, SEMA3A, NFkB, ELISA, TLR, inflammation, PCOS, HOMA-IR, 1,4 alpha androstenodione