Natürel sızma zeytinyağına rafine fındık yağı ile yapılan tağşişin yağ asitleri ve sterol dağılımları ile belirlenmesi
Determination of adulteration of naturel olive oils with refined hazelnut oil by fatty acids and sterols distribution
  1. Tez No: 392636
  2. Yazar: SAİME SELEN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ BAYRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu araştırma, zeytinyağlarına yapılan tağşişin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışma, bir firmadan temin edilen 2013 yılı Memecik çeşidi naturel sızma zeytinyağı ve rafine fındık yağı üzerinde yapılmıştır. Bu çalışmada zeytinyağına kütlece yüzde 2, 4, 6, 8, 10, 12, 14, 16, 18, 20 oranlarında rafine fındık yağı karıştırılmıştır. Her iki yağ örneğinde karıştırılmadan önce ve karıştırıldıktan sonra yağ asitleri, trans yağ asitleri, steroller, eşdeğer karbon sayısı (ECN42) ve ultraviyole ışıkta özgül soğurma analizleri yapılmıştır. Analiz edilen yağ karışımlarında yağ asidi bileşiminin analizi ile zeytinyağına yapılan tağşiş tespit edilemezken, kütlece %18 oranında yapılan tağşişi trans yağ asidi bileşimi analizi ile, %8 oranında yapılan tağşişi delta-7 stigmastenol miktarı analizi ile, %12 oranındaki tağşişi ECN42 analizi ile, %10 oranında yapılan tağşişi, ultraviyole ışığında özgül soğurma konjuge dien K232 ve özgül soğurma konjuge trien K270 analizi ile, %8 oranında yapılan tağşişin, özgül soğurma delta K değeri ile belirlenebileceği anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This work was aimed to determine the adulteration of natural olive oils. The study was carried out with 2013 products of natural olive oil and refined hazelnut oil, purchased from a private company. Refined hazelnut oil was added to natural olive oil by the mass of percentage 2, 4, 6, 8, 10, 12, 14, 16, 18, 20. Before and after the addition of refined hazelnut oil fatty acids, trans fatty acids, sterols, equal carbon numbers (ECN42) and UV absorbance values were analysed. The results suggested that fatty acid composition can not be used for detection of adulteration for oil blends. In addition it has been shown that trans fatty acids, delta 7-stigmastenol, ECN 42, UV absorbance value K232, K270 and delta K can be used for determination of adulteration in blends added 18%, 18%, 12%, 10%, 8% and 10% respectively.