Yetişkin kadın bireylerde akdeniz diyeti uygulamasının diyet inflamatuvar indeksi, vücut bileşimi ve bazı biyokimyasal parametreler üzerine etkisi
The effect of Mediterranean diet application on dietary inflammatory index, body composition and some biochemical parameters in adult female individuals
- Tez No: 807998
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PERİM FATMA TÜRKER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 201
Özet
Bu çalışma hafif şişman ve obez yetişkin kadın bireylerde Akdeniz diyeti ve standart sağlıklı beslenme müdahalesinin antropometrik ölçümler, vücut kompozisyonu, bazı biyokimyasal parametreleri değerlendirmek ve diyet inflamatuvar indeksi (Dİİ) arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Çalışma, Mart-Mayıs 2021 tarihleri arasında Ankara il merkezinde bulunan özel bir beslenme ve diyet danışmanlık merkezine başvuran Beden Kütle İndeksi (BKİ) ≥ 25.0 kg/m2 (hafif şişman ve obez), ortalama yaşları 36.8±9.82 yıl olan 105 yetişkin kadın birey ile yürütülmüştür. Bir gruba Akdeniz diyeti (AD) ve diğer gruba standart diyet (SD) müdahalesi uygulanarak dokuz hafta süresince takip edilmişlerdir. Bireylerin tanımlayıcı özellikleri, sağlık bilgileri, beslenme alışkanlıkları anket formuna kaydedilmiştir. Çalışma başında ve sonunda bireylerin; fiziksel aktivite düzeyleri, antropometrik ölçümleri, vücut kompozisyon analizleri, biyokimyasal bulguları, günlük enerji, makro ve mikro besin ögeleri alım düzeylerini belirlemek ve Dİİ'yi hesaplamak amacıyla yedi günlük besin tüketim kayıtları alınmıştır. Bireylere Akdeniz Diyetine Uyum Ölçeği (MEDAS) ve Kısa Form-36 (SF-36) Yaşam Kalitesi Ölçeği uygulanmıştır. Çalışma sonunda antropometrik ölçümlerdeki değişim karşılaştırıldığında; BKİ, bel/kalça oranı, boyun çevresi, bel/boy oranı her iki grupta da başlangıca göre önemli olarak azalmıştır (p0.05).
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate the effects of the Mediterranean diet and standard healthy eating intervention on anthropometric measurements, body composition, and some biochemical parameters in overweight and obese adult female individuals, as well as to determine the relationship with the diet inflammatory index (DII). The study was conducted with 105 adult female individuals, with a mean age of 36.8±9.82 years, who applied to a private nutrition and diet counseling center located in Ankara province between March and May 2021. The individuals had a Body Mass Index (BMI) ≥ 25.0 kg/m2 (overweight and obese). One group was subjected to the Mediterranean diet (MD) intervention, while the other group received a standard diet (SD) intervention, and they were followed for nine weeks. The participants' descriptive characteristics, health information, and dietary habits were recorded in a questionnaire form. At the beginning and end of the study, the individuals' physical activity levels, anthropometric measurements, body composition analyses, biochemical findings, daily energy intake, macro and micronutrient intake levels were determined, and the DII was calculated based on seven-day food consumption records. The Mediterranean Diet Adherence Scale (MEDAS) and the Short Form-36 (SF-36) Quality of Life Scale were applied to the individuals. At the end of the study, when the changes in anthropometric measurements were compared, BMI, waist-to-hip ratio, neck circumference, and waist-to-height ratio decreased significantly in both groups compared to the baseline (p0.05).