Ters Yüz Sınıf Modelinin 9. sınıf Maddenin Halleri ünitesindeki akademik başarıya ve kimya dersine yönelik tutuma etkisi
The effect of Flipped Classroom Model on 9th grade students' academic achievement in the unit of States of Matter and attitudes towards chemistry courses
- Tez No: 807999
- Danışmanlar: PROF. DR. SUAT ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trabzon Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu araştırmada, ters yüz sınıf modelinin 9. Sınıf öğrencilerinin“Maddenin Halleri”ünitesindeki akademik başarılarına ve kimya dersine yönelik tutumlarına etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Ayrıca öğrencilerin ters yüz sınıf modeli ile ilgili görüşlerinin ortaya konulması da amaçlanmıştır. Araştırma, Tekirdağ ili Çorlu ilçesinde bulunan Cemile Yeşil Anadolu Lisesi'nde 2021-2022 eğitim-öğretim yılının bahar döneminde gerçekleştirilmiştir. Veri toplama araçları olarak araştırmacı tarafından hazırlanan bir başarı testi (Maddenin Halleri Ünitesi Başarı Testi), literatürden alınmış bir kimya dersi tutum ölçeği ve öğretim süreci görüş anketi kullanılmıştır. Çalışma da ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel yöntem kullanılmıştır. Bu kapsamda, başarı testinin ön test olarak uygulanması sayesinde konu ile ilgili hazırbulunuşlukları birbirine istatistiksel olarak denk olduğu tespit edilen iki şube (9/A ve 9/B) belirlenmiş, rastgele olarak bu sınıflardan biri deney (9/B), diğeri (9/A) ise kontrol grubu olarak belirlenmiştir. Her iki sınıfta da 23'er öğrenci bulunmakta olup, çalışmanın örneklemini bu şubelerdeki toplam 46 öğrenci oluşturmaktadır. Her iki grupta da dersler, araştırmacı tarafından işlenmekte olup; deney grubunda“Maddenin Halleri”ünitesinin öğretimi ters yüz sınıf modeline uygun şekilde gerçekleştirilirken, kontrol grubunda dersler öğretim programında belirtildiği şekliyle tamamı yüz yüze olarak işlenmiştir. Nicel verilerin (başarı testi ve tutum anketi verilerinin) analizi için SPSS 23 paket programına başvurulmuştur. Nicel verilerin analizinde bağımlı ve bağımsız t-testinden faydalanılmış, nitel verilerin (görüş anketinden elde edilen verilerin) analizi için ise içerik analizine başvurulmuştur. Çalışmada ters yüz sınıf modelinin öğrencilerin“Maddenin Halleri”ünitesindeki akademik başarılarını arttırdığı, öğrencilerin kimya dersine yönelik tutumlarını olumlu etkilediği sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca, deney grubu öğrencilerinin ters yüz sınıf modeline yönelik olumlu görüşlere sahip oldukları; birebir öğrenme imkanı sağlaması, konuyu rahat bir öğrenme ortamında öğrenme imkanı sağlaması, ders içerisinde daha aktif rol almalarını sağlaması ve zamandan tasarruf sağlaması gibi görüşlere sahip oldukları belirlenmiştir. Çalışmanın sonunda ters yüz sınıf modelinin ülkemizde kimya alanında farklı konuların öğretiminde kullanılması ve etkililiğinin araştırılması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the effect of the flipped classroom model on the 9th grade students' academic achievements in“States of Matter”unit and their attitudes toward the chemistry course. It was also aimed to reveal the experimental group students' views on the flipped classroom model. The research was carried out in the spring term of the 2021-2022 academic year at Cemile Yeşil Anatolian High School in the Çorlu district of Tekirdağ province. As data collection tools, an achievement test (States of Matter Unit Achievement Test) prepared by the researcher, a chemistry course attitude scale taken from the literature and a questionnaire for students' views on flipped classroom model were used. In the study, a quasi-experimental method with pretest-posttest control group was used. In this context, thanks to the application of the achievement test as a pre-test, two classes (9/A and 9/B) whose readiness levels for the subject were found to be statistically similar to each other were determined. One of these classes was randomly assigned as the experimental group (9/B) and the other (9/A) as the control group. There were 23 students in both classes, so that the sample of the study consists of 46 students totally. In both groups, the lessons are taught by the researcher. While the teaching of the“States of Matter”unit was carried out in accordance with the flipped classroom model in the experimental group, the lessons in the control group were taught face- to-face as specified in the curriculum. SPSS 23 package program was used for the analysis of quantitative data (from achievement test and attitude scale). The dependent and independent t-test was used in the quantitative data analysis, while content analysis is applied to the qualitative data (from the questionnaire). In the study, it was concluded that the flipped classroom model increased the students' academic achievement in“States of Matter”unit and positively affected students' attitudes toward chemistry course. Moreover, it was found that the experimental group students have positive views on flipped classroom methods such as providing one-to-one learning opportunities, providing the opportunity to learn the subject in a comfortable learning environment, enabling them to take a more active role in the lessons, and saving time. They have also suggested the application of this model in other courses or other chemistry subjects. At the end of the study, the flipped classroom model was suggested to be used in teaching different subjects in the field of chemistry in our country and to investigate its effectiveness.