Tek döngülü ve çift döngülü ip atlama egzersizlerinin güreşçilerin dikey Sıçrama ve dinamik dengelerine etkisi
The effect of single loop and double loop jumping exercises on wrestlers' vertical jump and dynamic balance
  1. Tez No: 808011
  2. Yazar: ERKAN UÇAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÖZAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmanın amacı 8 haftalık tek döngülü ve çift döngülü ip atlama egzersizleri yaptırılan (n=30) erkek güreş (yaş=15,47 ± 0,51 yıl) sporcularının dikey sıçrama ve denge performansları üzerindeki etkilerinin incelenmesidir. Çalışmada gruplar randomize olarak grup 1, grup 2 ve kontrol grubu olacak şekilde 10 kişilik 3 farklı gruba ayrılmıştır. Kontrol grubundaki katılımcılar 8 hafta boyunca rutin güreş antrenmanlarına devam ederlerken, grup 1 ve grup 2 grubundaki güreşçiler rutin antrenmanlarına ilave olarak sırasıyla tek döngülü ve çift döngülü ip atlama yöntemleri ile hazırlanan antrenman programını uygulamışlardır. Tüm gruplara çalışmanın başlangıcı ve sonunda olmak üzere denge ve anaerobik güç özelliklerinin belirlenmesine yönelik izokinetik denge testi ile dikey sıçrama testleri uygulanmış, elde edilen bulgular excel dosyalarına kaydedilmiştir. Verilerin istatistiki analizleri için SPSS (sürüm 16) programı kullanılmak suretiyle bağımlı ve bağımsız T testi, standart sapma ve ortalama değerler belirlenmiştir. Sonuç olarak; kontrol grubu dikey sıçrama ön test ve son test verilerinde anlamlı bir sonuç bulunmuş (p0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effects on vertical jump and balance performances of male wrestlers (age=15.47 ± 0.51 years) who were given 8-week single-cycle and double-loop jump rope exercises (n=30). In the study, the subjects were randomly divided into 3 different groups of 10 people as subject 1, subject 2 and control group. While the participants in the control group continued their routine wrestling training for 8 weeks, the wrestlers in the subject 1 and subject 2 groups applied the training program prepared with single loop and double loop jump rope methods, respectively, in addition to their routine training. Isokinetic balance test and vertical jump tests were applied to all groups to determine balance and anaerobic power characteristics at the beginning and end of the study, and the results were recorded in excel files. For statistical analysis of the data, dependent and independent T-test, standard deviation and mean values were determined by using the SPSS (version 16) program. In conclusion; A significant result was found in the control group vertical jump pretest and posttest data (p0.05).