Üç farklı nikel titanyum eğe sisteminin şekillendirme etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of shaping ability of THREE different nickel titanium file systems
- Tez No: 808019
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜGEM ASLI EKİCİ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmanın amacı; üç farklı nikel titanyum eğe sisteminin şekillendirme etkinliklerinin karşılaştırılmasıdır. Çalışmada 66 adet j şekilli rezin blok kullanılmıştır. Rezin blokların kanal açıklıkları #10 K-tipi eğe ile kontrol edilerek rastgele olmak üzere 3 gruba ayrıldı (n=22): T-Endo MUST Grubu, WaveOne Gold Grubu, TruNatomy Grubu. Apikal eğim bölgesini içine alan iç duvar A yüzeyi, bu yüzeyin karşısında yer alan dış duvar B yüzeyi olarak adlandırıldı. Her yüzey için 11 olmak üzere toplam 22 adet ölçüm yapıldı. Bu ölçümlerden sonra, kanaldan uzaklaştırılan madde miktarı, eğe sistemlerinin merkezde kalma oranı, kanal transportasyonunun yönü, kanal transportasyonunun miktarı, şekillendirme hataları değerlendirildi. Ayrıca şekillendirme süreleri hesaplanmıştır Şekillendirme süresi verileri ANOVA ve Tamhane testi ile analiz edildi. Şekillendirme etkinliği verileri, iki yönlü ROBUST ANOVA ve üç yönlü ROBUST ANOVA ile analiz edildi. Anlamlılık düzeyi p=0,05 olarak belirlendi. Şekillendirme süreleri karşılaştırıldığında tüm gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulundu (p0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to compare of the shaping abilities of three different nickel titanium file systems. 66 j-shaped resin blocks were used in this study. The canal openings of the resin blocks were checked with a #10 K-file and randomly divided into 3 groups (n=22): Group 1: T-Endo MUST, Group 2: WaveOne Gold, Group 3: TruNatomy. The inner wall that includes the apical curvature region was called the surface A, and the outer wall opposite these surface was called the surface B. totally of 22 measurements were made, 11 for each surface. After these measurements, the amount of material removed from the canal, the centering ratio of the file systems, the direction of canal transportation, the amount of canal transportation, shaping errors were evaluated. Shaping times were calculated. Data of the shaping time were analyzed with ANOVA and Tamhane test. Data of the shaping ability were analyzed with two-way ROBUST ANOVA and three-way ROBUST ANOVA. The significance level was set at p=0.05. Comparing the shaping time, the statistically significant difference was found between all groups (p0.05).