Ani işitme kaybının tedavisinde paranteral steroid ve paranteral steroid+antiviral tedavinin karşılaştırılması
- Tez No: 808023
- Danışmanlar: UZMAN HAKKI UZUNKULAOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Kohlea fonksiyonlarının akut olarak kaybolması şeklinde ortaya çıkan ani işitme kaybı (AİK), tanısı ve tedavisinin geciktirilmemesi gereken otoloji acillerindendir. Son yıllarda AİK etyolojisinde viral patogenezi destekleyen histolojik ve epidemiyolojik delillerde artış mevcuttur. Hayvan deneylerinde perilenfatik aralığa HSV Tip-1 virüslerinin verilmesi sonucu sistemik enfeksiyon bulguları olmaksızın histopatolojik olarak viral labirentit ile uyumlu olan AİK'nın gelişmiş olduğu gösterilmiştir. Ani işitme kaybının(AİK) etyolojisi şu an için net olarak açık olmasa da, ilk olarak Van Dishoeck ve Bierman 1957 yılında ani işitme kaybı olan hastalarda, öncesinde bir üst solunum yolu enfeksiyonunun varlığını bildirmişlerdir(131).Bu hipotez birçok çalışmada da AİK olan birçok hastada viral antikorların mevcudiyetinin gösterilmiş olması ile de desteklenmiştir(133). AİK hastalarının yapılan Manyetik rezonans görüntülemesinde de iç kulakta labirentte genişleme gösterilmiştir(28). AİK'lı hastalarda yapılan postmortem kohlear histopatolojik incelemelerde de, viral labirentit sonrası gözlenebilen bulguların(98,129), özellikle herpetik viral labirentit sonrası gözlenen kohlear değişikliklere benzer olduğu bulunmuştur(31). Herpes simplex virus Tip 1, normal sağlıklı insan spiral gangliyonlarında latent kalmaya meyillidir(30). Deneysel olarak Afrika domuzlarında HSV-1 ile oluşturulan viral labirentit sonrası işitme kaybı geliştiği gözlemlenmiş ve bunlarda izlenen kohlear histopatolojik değişiklikler AİK'lı hastaların bulgularına benzerdir(109). Bu bulgulara göre biz, AİK' nın muhtemelen HSV-1'in reaktivasyonu sonucu subklinik bir labirentit sonrası geliştiği kanısındayız. AİK için tedavi henüz bilinmemekte olup birçok ilaç denenmiştir; vazodilatörler, plasma genişleticiler, intravenöz kontrast ajanlar, karbon inhalasyonu, kortikosteroidler ve tüm bunların birlikte uygulandığı shotgun terapisi(112). Verilen tedaviler AİK'nın oluşumuna neden olduğu düşünülen hipotezlere göre olmuştur. Plaseboya göre daha üstün bulunan tek tedavi erken dönemde başlanan kortikosteroidler olmuştur(77,125). Kortikosteroidlerin antiinflamatuar özellikleriyle kohleadaki hasarı azalttıkları düşünülmektedir. 5 Deneysel olarak HSV-1 ile oluşturulan viral labirentit sonrası uygulanan asiklovirle birlikte kortikosteroid tedavisinin, tek başına uygulanan tedavilere göre daha üstün olduğu ve işitmenin geri dönüşünün daha erken olduğu izlenmiştir(109). Bu kombine tedavi ayrıca diğer herpetik enfeksiyonlar içinde daha uygun gözükmektedir(64,127). Fakat bu tedavinin AİK için kullanımı henüz bildirilmemiştir. 14 gün sonra viral replikayonun durduğu klinik olarak gösterilmiş ve bundan dolayı daha uzun süre asiklovir tedavisi efektif olmamaktadır. Biz bu çalışmamızda, AİK tedavisinde asiklovir ile birlikte kortikosteroid kombine kullanımı ile, tek başına kortikosteroid tedavisini retrospektif olarak araştırdık. Çalışmamızdaki amaç, başka çalışmalarda yayınlandığı şekilde asiklovir ile birlikte kortikosteroid tedavisini değerlendirmek oldu.
Özet (Çeviri)
Sudden hearing in the form of acute loss of cochlear functions loss of life (AIC) is one of the otology emergencies whose diagnosis and treatment should not be delayed. In recent years, histological and clinical studies supporting the viral pathogenesis in the etiology of AHR. There is an increase in epidemiological evidence. Perilymphatic space in animal experiments Without signs of systemic infection as a result of administration of HSV Type-1 viruses histopathologically compatible with viral labyrinthitis. shown. Although the etiology of sudden hearing loss (AHR) is not clear at the moment, first Van Dishoeck and Bierman in 1957 in patients with sudden hearing loss, reported the presence of an upper respiratory tract infection before (131). hypothesis that the presence of viral antibodies in many patients with AIK It was also supported by the fact that it was shown (133). Magnetic resonance imaging of AIK patients resonance imaging also showed enlargement of the labyrinth in the inner ear (28). with AİK viral labyrinthitis in postmortem cochlear histopathological examinations in patients findings (98,129), especially after herpetic viral labyrinthitis was found to be similar to the observed cochlear changes (31). herpes simplex virus Type 1 tends to remain latent in normal healthy human spiral ganglia(30). Post-viral labyrinthitis experimentally induced by HSV-1 in African pigs It was observed that hearing loss developed and cochlear histopathological findings were observed in them. changes are similar to the findings of patients with AIK(109). According to these findings, we developed after a subclinical labyrinthitis, possibly as a result of reactivation of HSV-1. we believe. Treatment for AIC is not yet known and many drugs have been tried; vasodilators, plasma expanders, intravenous contrast agents, carbon inhalation, corticosteroids and shotgun therapy (112). given The treatments were according to the hypotheses thought to cause the formation of AIC. The only treatment found to be superior to placebo is corticosteroids with early initiation. has been (77,125). Damage to the cochlea with the anti-inflammatory properties of corticosteroids are thought to be reduced. 5 Experimentally applied after viral labyrinthitis induced by HSV-1 Corticosteroid treatment with acyclovir is more effective than treatment alone. It has been observed that it is superior and the return of hearing is earlier (109). This combined therapy is also more appropriate for other herpetic infections. it seems(64,127). However, the use of this treatment for AIC has not been reported yet. It has been clinically shown that viral replication ceases after 14 days and therefore Longer acyclovir treatment is not effective. In this study, we used acyclovir and corticosteroids in the treatment of AIC. We retrospectively investigated corticosteroid therapy alone with its combined use. The aim of our study was to combine with acyclovir as published in other studies. To evaluate corticosteroid therapy.