An assessment of wildlife-friendly practices in allotment gardens
Hobi bahçelerinin yaban hayatına yönelik pratiklerinin değerlendirilmesi
- Tez No: 808061
- Danışmanlar: DR. KATE SCHRECKENBERG
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Çevre Mühendisliği, Political Science, Environmental Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: University of Southampton
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
Hızlı kentleşme, küresel bir endişe konusu olan ciddi biyolojik çeşitlilik kaybına yol açmaktadır. Bu nedenle, biyoçeşitliliği korumak için hobi bahçeleri gibi kentsel yeşil alanların potansiyeline artan bir ilgi vardır. Bununla birlikte, bahçelerin faydaları büyük ölçüde bireysel arsa sahiplerinin arsalarını nasıl yönettiklerine bağlıdır. İnsanların vahşi yaşam dostu faaliyetlere ne ölçüde katıldığını ve bunu yaparken karşılaştıkları kısıtlamaları değerlendirmek için Southampton'da bulunan altı hobi bahçesinde anket gerçekleştirilmiştir. Ankete katılan arsa sahiplerinin çoğunluğunun yaban hayatı dostu faaliyetlerden ve ilgili tahsisat kurallarından haberdar olduğu ortaya çıkarken, bazıların ise bunun yaban hayatı için faydalarının farkında olsalar bile bu faaliyetleri uygulamadıkları görülmüştür. Belirtilen ana nedenler bilgi ve para eksikliği olarak belirlenmiştir. Daha deneyimli arsa sahipleri aracılığıyla bilgi sağlanması, bahçıvan için yaban hayatı dostu faaliyetlerinin faydalarına vurgu yapılması ve ücretsiz malzemelerin (ör. göletler, kuş kutuları) sağlanması, tahsis edilen alanların biyolojik çeşitliliği koruma potansiyelini artırmaya katkıda bulunabilir sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Rapid urbanisation has led to severe biodervisty loss, an issue of global concern. There is therefore growing interest in the potential for urban green spaces, such as allotments, to protect biodiversity. However, the benefits of allotments are highly dependent on how individual plot holders manage their plots. A surwey was conducted in six Southampton allotments to assess the extent to which people engage in wildlife-friendly activities and any constraints they face in doing so. While the majority of the plot holders surveyed were found to be aware of wildlife-friendly activities and related allotment rules, some of them did not implement these activities even they were aware of theis benefits for wildlife. The main reasons given were lack of knowledge and money. Provision of information via more experienced plot holders, an emphasis on the benefits of wildlife-friendly activities for the gardener and provision of free materials (e.g. ponds, bird boxes) could all contribute to increasing the biodiversity-conservation potential of allotments.