Bir rehabilitasyon tekniği olan resiprokal inhibisyon, üst motor nöron lezyonlu hastalarda resiprokal fasilitasyona mı dönüşür?
Does reciprocal inhibition, a rehabilitation technique, convert to reciprocal facilitation in patients with upper motor neuron lesions?
- Tez No: 808062
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN KARACAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Fizik Tedavi Ve Rehabilitasyon Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Resiprokal inhibisyon mekanizmasından, proprioseptif nöromüsküler fasilitasyon egzersiz metodunda ve spastisite tedavsinde uygulanan nöromüsküler elektriksel stimülasyonda bir rehabilitasyon tekniği olarak istifade edilmektedir. Üst motor nöron lezyonlu hastalarda resiprokal inhibisyonun ortadan kalktığı ve yerini resiprokal fasilitasyon mekanizmasının aldığı iddia edilmektedir. Fakat bu konuda kanıtlar ikna edici değildir. Bu tez projesinin amacı yüzeyel EMG yanısıra multi motor ünit (MMU) EMG kaydı alarak soleus H-refleks ve T-refleks yanıtları üzerinden resiprokal inhibisyonun resiprokal fasilitasyona dönüşümü olup olmadığı incelenmek idi. Çalışmaya spasitisitesi olan beş spinal kord lezyonlu hasta ve beş sağlıklı kontrol alındı. Yüzeyel ve MMU EMG elektrotları kullanarak tibialis anterior ve soleus kasından tibial sinir uyarımı sırasında H-refleks, Aşil tendon vuruşu sırasında T-refleks kayıtları alındı. H-refleks ve T-refleks latansları ölçüldü. MMU elektrot kaydı ile cross-talk fenomeninin ortaya çıkıp çıkmadığı ve refleks çekici ile sağlanan mekanik uyarının Aşil tendonundan tibialis anterior ve soleus kas karın bölgesine (kas iğciklerine) ne kadar gecikme ile ulaştığı tespit edildi. Bu mekanik gecikmeye göre düzeltilmiş T-refleks latansı hesaplandı. Tibialis anterior kası hem yüzeyel hem de MMU EMG kaydında M-yanıt olmadan H-refleks yanıtlarının görülmesi; düzeltilmiş tibialis anterior T-refleks yanıtının, düzeltilmiş soleus T refleksinden sonra ortaya çıkması resiprokal fasilitasyon tanımlanmıştır SKL olgularının hiçbirinde resiprokal fasilitasyon saptanmadı. Hem SKL ve hem de kontrol grubundaki tüm olgularda, tibial sinir uyarımı yapıldığında eş zamanlı olarak peroneal sinirin uyarıldığı ve tibialis anterior kasında H-refleks ve M-yanıt dalgalarının ortaya çıktığı saptandı. Benzer şekilde tüm olgularda, refleks çekici ile vurulduğunda mekanik uyarının Aşil tendonundan soleus kas karnına 1.90±0.74 ms; tibialis anterior kas karınına 5.05±1.94 ms gecikme ile ulaştığı tespit edildi. Tibialis anterior T-refleks latansının soleus T-refleksten 4.02±1.89 ms daha kısa olduğu ve daha önce ortaya çıktığı saptandı. Bulgularımız SKL hastalarında resiprokal fasilitasyon geliştiği görüşünü desteklememektedir.
Özet (Çeviri)
Reciprocal inhibition mechanism is utilized as a rehabilitation technique in proprioceptive neuromuscular facilitation exercise method and neuromuscular electrical stimulation applied in spasticity treatment. It is claimed that in patients with upper motor neuron lesions, reciprocal inhibition disappears and is replaced by the reciprocal facilitation mechanism. But the evidence on this is not convincing. The aim of this thesis project was to examine whether there is a conversion of reciprocal inhibition to reciprocal facilitation over soleus H-reflex and T-reflex responses by taking multi-motor unit (MMU) EMG recording as well as superficial EMG. Five patients with spinal cord lesion and five healthy controls were included in the study. Using superficial and MMU EMG electrodes, H-reflex recordings were taken during tibial nerve stimulation from the tibialis anterior and soleus muscle, and T-reflex recordings were taken during Achilles tendon strike. H-reflex and T-reflex latencies were measured. It was determined whether the cross-talk phenomenon occurred with the MMU electrode recording and how long the mechanical stimulus provided by the reflex hammer reached the tibialis anterior and soleus muscle abdominal region (muscle spindles) from the Achilles tendon. T-reflex latency corrected for this mechanical delay was calculated. H-reflex responses without M-response on both the superficial and MMU EMG recordings of the tibialis anterior muscle; reciprocal facilitation is defined when corrected tibialis anterior T-reflex response occurs after corrected soleus T-reflex. No reciprocal facilitation was detected in any of the SCL cases. In both SCL and control groups, when the tibial nerve was stimulated, the peroneal nerve was stimulated simultaneously and H-reflex and M-response waves appeared in the tibialis anterior muscle. Similarly, in all cases, when hit with a reflex hammer, the mechanical stimulus was 1.90±0.74 ms from the Achilles tendon to the abdomen of the soleus muscle; It was determined that the tibialis anterior muscle reached the abdomen with a delay of 5.05±1.94 ms. It was determined that the tibialis anterior T- reflex latency was 4.02±1.89 ms shorter than the soleus T-reflex and appeared earlier. Our findings do not support the view that reciprocal facilitation develops in SCL patients.