Acil servise başvuran acil hemodiyaliz gerektiren hastalarda hemodiyalizin malign aritmi gelişme riskine etkisi
The effect of hemodialysis on the risk of development of malign arrhythmia in patients requesting emergency hemodialysis
- Tez No: 808060
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET NURİ BOZDEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
Giriş: Böbrek yetmezliği dünya çapında önemli bir durumdur. Akut veya kronik olarak karşımıza çıkabilir. Renal replasman tedavileri gerektirebilmektedir. Renal replasman tedavilerinden en sık kullanılanı hemodiyaliz uygulamasıdır. Hemodiyaliz (HD) hastalarında ani ölümler gözlenebilir ve bunun nedenleri arasında aritmiler önemli bir yer tutmaktadır. Biz çalışmamızda acil serviste akut böbrek yetmezliği tespit edilen ve HD ihtiyacı gözlenen hastaların aritmi risklerini saptamak amacıyla diyaliz öncesi ve diyaliz sonrası hastaların EKG'lerinde T peak-end (Tpe) intervallerini karşılaştırarak; acil hemodiyalizin malign aritmiyi engellemedeki rolünü araştırmayı hedefledik. Materyal ve Metot: Üçüncü basamak bir eğitim ve araştırma hastanesi acil servisine başvuran ve akut böbrek yetmezliği tespit edilen; bu nedenle hemodiyaliz gerçekleştirilen hastalar çalışmaya dahil edildi. On sekiz yaşından büyük olan hastaların acil diyaliz öncesi ve sonrası; EKG ve vital bulguları kayıt altına alındı. Demografik verileri ile biyokimyasal verileri veri bankasına kaydedilerek analiz edildi. Hastaların EKG'leri üzerinden D2 ve V5 derivasyonlarında Tpe süresi hesaplandı. Tüm bu veriler kontrol grubu ile karşılaştırılarak değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya HD gerçekleştirilen 62 hasta dahil edildi. HD gerçekleştirilen hastaların yaş ortalaması 62,16±15,25 olarak saptanırken, %43,5'inin kadın olduğu görüldü. V5 derivasyonunda saptanan Tpe intervali HD hastalarında 82,23±19,48 iken, Tpe/QTc oranı HD hastalarında ortalama 0,19±0,05 olarak ölçüldü ve kontrol grubuna göre anlamlı ölçüde yüksek bulundu. HD öncesi ve sonrası parametreleri arasında yapılan karşılaştırmada potasyum (K) değeri öncesinde ortalama 4,79±0,77 iken sonrasında 4,14±0,61 olarak saptandı ve anlamlı bir düşüş gözlendi. Çalışmada takip edilen hastaların HD öncesi ve sonrası; V5 ve DII derivasyonlarında Tpe süresinde anlamlı bir değişim olmadığı görüldü. Sonuçlar: Akut böbrek yetmezliği nedeniyle hemodiyaliz gereken hastaların Tpe değeri normal insanlara göre (kontrol grubu) anlamlı ölçüde daha yüksektir. Ancak, HD gereken ve yapılan hastalarda Tpe değeri değişmemektedir.
Özet (Çeviri)
Introduction: Kidney failure is an important condition worldwide. It can occur acutely or chronically. It may require renal replacement therapy. The most commonly used renal replacement therapy is hemodialysis. Sudden death can be observed in hemodialysis (HD) patients, and arrhythmias have an important place among the causes of this. In our study, we compared the T peak-end (Tpe) intervals in the ECGs of the patients before and after dialysis, in order to determine the arrhythmia risks of patients with acute renal failure in the emergency department and who needed HD; We aimed to investigate the role of emergency hemodialysis in preventing malignant arrhythmia. Materials and Methods: Patients with acute renal failure who applied to the emergency department of a tertiary education and research hospital; therefore, patients undergoing hemodialysis were included in the study. Before and after emergency dialysis of patients older than 18 years; ECG and vital signs were recorded. Demographic data and biochemical data were recorded in the database and analyzed. Tpe time in leads D2 and V5 was calculated from the ECGs of the patients. All these data were evaluated by comparing with the control group. Results: A total of 62 patients undergoing hemodialysis were included in the study. The mean age of the patient's undergoing hemodialysis was 62.16±15.25 years and 43.5% of them were female. The Tpe interval measured in lead V5 was found to be 82.23±19.48 in hemodialysis patients, while the Tpe/QTc ratio was found to be 0.19±0.05 on average in hemodialysis patients, which was significantly higher than in the control group. When comparing the parameters before and after hemodialysis, the mean K value was 4.79±0.77 before and 4.14±0.61 after hemodialysis, showing a significant decrease. No significant change was observed in Tpe duration in leads V5 and DII before and after hemodialysis in the patients followed in the study. Conclusions: Patients requiring hemodialysis due to acute renal failure have a significantly higher Tpe value than normal people (control group). However, the Tpe value does not change in patients who require and undergo HD.