İşitme cihazı kullanan yetişkin hastalarda(40-65 yaş arası ) cihaz memnuniyetinin APHAB anketi ile değerlendirilmesi
APHAB questionnaire of device satisfaction in adult patients (40-65 years old) using hearing aids evaluation
  1. Tez No: 808065
  2. Yazar: ÇAĞLA DİBEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FUAT YÖNDEMLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Odyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
İşitme,canlıların etraflarında oluşan sesleri işitme organları vasıtasıyla algılanmasıdır.İşitme kaybı, en genel şekliyle kişinin dışarıdan duyduğu sesleri işitme kabiliyetindeki azalış, sesleri güçlükle ve çaba harcayarak algılama, kulak çınlaması, vızıltı sesleri ve kimi ileri durumlarda işitmenin tamamen kaybolması olarak tanımlanabilir. Araştırmada kullanılması planlanan işitme cihazı ise temel olarak dış ortamdaki sesleri yükselterek hastanın duymasını sağlayan bir cihazdır. İşitme kaybının azalmasına veya artmasına neden olmaz. Cihazın mikrofonu akustik enerji olan ses dalgalarını toplayarak elektrik sinyaline çevirir. İşitmenin; dil ve konuşma gelişiminde, fonem ayırt etme becerilerinin gelişiminde önemi oldukça fazladır. Fonoloji, kelimelerdeki ses kombinasyonlarının nasıl oluştuğuyla ilgili kuralları içeren en basit ifadeyle dilin ses sistemidir.Belirli bir dilde kelimeleri oluşturan sesleri üretme yeteneğiyle birlikte bu sesleri ayırt etme becerisine fonem ayırt etme becerisi adı verilir. Çalışmanın amacı; Bilateral ardışık işitme cihazlı yetişkin hastaların (40-65 yaş arası) fonem ayırt etme becerilerini değerlendirerek bu beceriler üzerinde etkili olabilecek faktörleri belirlemektir.
Özet (Çeviri)
earing is the perception of the sounds that occur around living things through their hearing organs. Hearing loss can be defined as a decrease in the ability to hear sounds heard from outside, perceiving sounds with difficulty and effort, tinnitus, buzzing sounds, and in some advanced cases, complete loss of hearing. The hearing aid planned to be used in the research is basically a device that enables the patient to hear by amplifying the sounds in the external environment. It does not cause a decrease or increase in hearing loss. The microphone of the device collects sound waves, which are acoustic energy, and converts them into electrical signals. Hearing; It is very important in language and speech development, in the development of phoneme discrimination skills. Phonology, in the simplest terms, is the sound system of the language, which includes the rules about how sound combinations in words are formed. The ability to distinguish these sounds together with the ability to produce the sounds that make up words in a particular language is called phoneme discrimination. Purpose of the study; The aim of this study is to evaluate the phoneme discrimination skills of adult patients (aged 40-65 years) with bilateral sequential hearing aids and to determine the factors that may affect these skills.