Düşük sıcaklıklara hassas iki mısır çeşidinde (Zea mays cv. Ossk596 ve Zea mays cv.Arifiye) soğuk stres ve salisilik asit uygulamasının donma toleransına, bazı oksidatif parametrelere ve apoplastik proteinlere etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect on cold tolerance, some oxidative parameters and apoplastic proteins of cold stress and salicylic acid treatment in low temperature sensitive two maize (Zea mays cv. Ossk596 and Zea mays cv.Arifiye) variety
  1. Tez No: 808104
  2. Yazar: ÖMER KARADAĞOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MİNE AKSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Kimya, Biochemistry, Chemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Amaç: Bu araştırmada, iki çeşit mısır (Zea mays cv Ossk596 (Hibrit) ve Zea mays cv.Arifiye) yapraklarında donma hasarı, buz nükleasyon aktivitesi, apoplastik antioksidan enzim (katalaz, peroksidaz ve süperoksid dismutaz) aktiviteleri, lipid peroksidasyonu, H2O2 miktarı ve apoplastik proteinlerin SDS-elektroforezi üzerine, soğuk ve salisilik asidin (SA) etkileri araştırılmıştır. Ayrıca soğuğun endojen SA miktarına etkisi incelenmiştir. Yöntem: Tohumlar ekildikten sonraki 9. gün yapraklara püskürtmek suretiyle 0,0, 0,01, 0,1, 0,5 ve 1 mM SA uygulanmış ve bitkiler kesim günlerinden (10., 17., 24., ve 31.) 1 gün önce soğuğa (10/7 °C) transfer edilmişlerdir. Bir gün soğuk şartlarda yetişen yapraklardan deneyler için örnekler alınmıştır. Bulgular:Bulgularımıza göre genel olarak SA uygulaması donma hasarını azaltmıştır. Hibrit mısır çeşidinde soğuk uygulaması buz nükleasyon aktivitesini etkilemezken, soğuk+SA uygulaması artırmıştır. Arifiye mısır çeşidinde ise soğuk ve soğuk+SA uygulaması bazı günlerde buz nükleasyon aktivitesini etkilemiştir. Hibrit mısırda tüm günlerde soğuk ve soğuk+SA uygulaması kontrole göre apoplastik SOD ve POD aktivitesini önemli ölçüde artırmıştır. Hibrit mısırda apoplastik CAT aktivitesi belirlenememiştir. Arifiye mısır çeşidinde soğuk ve soğuk+SA uygulaması apoplastik SOD, POD ve CAT aktivitesinde önemli değişikliklere sebep olmuştur. Her iki mısır çeşidinde soğuk ve soğuk+SA uygulaması genellikle LPO'yu artırmıştır. Her iki mısır çeşidinde soğuk ve soğuk+SA uygulaması hidrojen peroksit miktarını, 10. ve 17. günde etkilemezken, 24. ve 31. günlerde değişikliğe sebep olmuştur. Hibrit ve Arifiye çeşidinde hem soğuk uygulaması hem de soğuk+SA uygulaması SDS-PAGE ile belirlenen apoplastik proteinlerin miktarı ve çeşidi üzerinde etkili olmuştur. Hibrit ve Arifiye'de endojen SA seviyeleri genel olarak soğuk uygulama ile azalmıştır. Sonuç: Soğuğa hassas iki çeşit mısırda SA uygulamasının donma toleransını artırmada etkili olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: In this study, the effects of cold and salicylic acid on cold damage, ice nucleation activity, apoplastic antioxidant enzyme (catalase, peroxidase and superoxide dismutase) activities, lipid peroxidation, H2O2 content and SDS-electrophoresis of apoplastic proteins in two kinds of maize leaves were investigated. In addition, the effects of cold to content of endogenous SA were investigated. Method: 0.0, 0.01, 0.1, 0.5 and 1 mM SA were applied by spraying on the leaves after the plants were grown for 9 days. Then, the plants were transferred to cold (10/7 °C) for one day before the cut days (10., 17., 24., ve 31.). Samples were taken from leaves grown in cold conditions throughout one day for experiments. Findings: According to our findings, SA application in general reduced cold damage.In Hybrid, while cold treatment did not affect ice nucleation activity, cold+SA treatment increased it. In Arifiye, cold and cold+SA treatments affected the ice nucleation activity on some days. In hybrid, cold and cold+SA treatment on all days significantly increased apoplastic SOD and POD activity compared to control. Apoplastic CAT activity could not be determined in hybrid. Cold and cold+SA treatment caused significant changes in apoplastic SOD, POD and CAT activities in Arifiye. In both maize cultivars, cold and cold+SA treatment generally increased LPO. In both maize varieties, cold and cold + SA application did not affect the content of hydrogen peroxide on the 10th and 17th days, but caused a change in the 24th and 31st days. In Hybrid and Arifiye cultivars, both cold and cold+SA treatment were effective on the amount and type of apoplastic proteins determined by SDS-PAGE. Endogenous SA levels were generally decreased by cold treatment in Hybrid and Arifiye. Result: It was determined that SA treatment was effective in increasing chilling tolerance in two cold-sensitive maize varieties.