Matematik eğitimde etkileşimli artırılmış gerçeklik uygulamalarının ilkokul öğrencilerinin kavram yanılgıları ve tutumlarına etkisi
The effect of interactive augmented reality applications in mathematics education on primary school students' misconceptions and attitudes
  1. Tez No: 808103
  2. Yazar: SENA ÖLÇER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLGE GÖK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
Bu araştırmada, matematik eğitiminde etkileşimli artırılmış gerçeklik uygulamaları kullanılmasının 4. sınıf öğrencilerinin kavram yanılgılarının giderilmesine ve matematik dersine yönelik tutumlarına etkisini incelemek amaçlanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2022-2023 eğitim-öğretim yılında Ankara ili Etimesgut ilçesinde bulunan bir devlet okulunun 4. sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırmaya toplam 56 öğrenci (27'si deney grubu, 29'u kontrol grubu) katılmıştır. Araştırmada yarı deneysel araştırma desenlerinden ön test - son test kontrol gruplu desen kullanılmıştır. Araştırmanın nicel verileri“Matematiğe Yönelik Tutum Ölçeği”ve araştırmacı tarafından geliştirilen“Ölçme Öğrenme Alanındaki Kavram Yanılgıları Testi”ile toplanmıştır. Nicel verileri desteklemek için nitel verilerden yararlanılmıştır. Araştırmanın nitel verileri deney grubundaki 10 öğrenci ile yapılan yarı yapılandırılmış görüşmeler ile elde edilmiştir. Toplanan veriler SPSS 23.0 programı ile analiz edilmiştir. Araştırmanın nicel verileri karışık desenler için iki faktörlü ANOVA testi ile analiz edilmiştir. Nitel verilerin analizinde ise içerik analizi kullanılmıştır. Araştırmanın nicel bulgularına göre, etkileşimli artırılmış gerçeklik uygulamalarının deney grubundaki öğrencilerin ölçme öğrenme alanındaki kavram yanılgılarının giderilmesinde ve matematik dersine yönelik tutumlarında olumlu etkiye sahip olduğu tespit edilmiştir. Nicel verilerin desteklenmesi için toplanan nitel verilerin bulguları ise artırılmış gerçeklik uygulamalarının yanlış bilinen bilgilerin düzeltilmesinde ve derse yönelik olumlu tutum geliştirilmesinde fayda sağladığı ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the effect of using interactive augmented reality applications in mathematics education on the elimination of misconceptions of 4th grade students and their attitudes towards mathematics lesson. The study group of the research consists of the 4th grade students of a public school in the Etimesgut district of Ankara in the 2022-2023 academic year. A total of 56 students (27 of them being in experimental group, 29 of them being in control group) participated in the research. In the research, the pretest-posttest control group design, which is one of the quasi-experimental research designs, was used. Quantitative data of the research were collected with the Attitudes towards Mathematics Scale and the Misconceptions Test in the Subject Area of Measurement developed by the researcher. Qualitative data were used to support the quantitative data. The qualitative data of the research were obtained through semi-structured interviews with 10 students in the experimental group. The collected data were analyzed with the SPSS 23.0 program. The quantitative data of the study were analyzed with two-factor ANOVA test for mixed designs. Content analysis was used during the analysis of qualitative data. According to the quantitative findings of the research, it has been determined that interactive augmented reality applications have a positive effect on the students in the experimental group who used it, in eliminating the misconceptions in the in the subject area of measurement and in their attitudes towards the mathematics lesson. The findings of the qualitative data collected to support the quantitative data, on the other hand, revealed that augmented reality applications were beneficial in correcting the misinformation and developing a positive attitude towards the lesson.