Açık ve kapalı kortlarda oynanan tenis müsabakalarında elit düzey oyuncularin performans parametrelerinin incelenmesi
Investigation of performance parameters of elite level players in tennis competitions played on open and indoor courts
  1. Tez No: 808115
  2. Yazar: SEDAT ÖZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YALÇIN KAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Anabiilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada; açık, kapalı ve toprak kortlarda oynanan tenis müsabakalarında gps destekli takip sistemi kullanılarak tenisteki elit düzey oyuncuların performans parametrelerin incelenmesi amaçlanmaktadır. Çalışmaya 16 gönüllü elit tenis oyuncusu (yaş 13.687±0.119 yıl, boy 157.370±4.129 cm, vücut ağırlığı 53,875±3.913kg, spor yaşları 9.500±0.816 yıl, beden kitle indeksleri 20.505±0.01) katılmıştır. Araştırmaya katılan elit düzeydeki tenisçilere dinlenme aralığı 72 saat olan, 3 faklı sahada 3 müsabaka (açık sert zemin, kapalı sert zemin ve toprak kortta) yaptırılmıştır. Tenisçiler ITN testi sonuçlarına göre eşleştirilerek, fizyolojik ve sportif performansları gözlemlenmiştir. Katılımcılara maçlardan önce tenise özgü standart ısınma ve esnetme protokolleri uygulanmıştır. Müsabakalar öncesi katılımcılara catapult gps sistemi bulunan yelekler giydirilmiş, polar saatler takılmıştır. Cihazların bilgisayarla senkron olduğu ve çalışır durumda olduğu teyit edilip ölçüm yapmaya hazır hale getirilmiştir. Müsabaka esnasında katılımcıların ortalama nabızları, maksimum nabızları, toplam koşu mesafeleri, toplam sprint sayıları, maksimum hızları, dakikada koşulan mesafeleri ve ortalama hızları kaydedilmiştir. Verilerin tanımlayıcı istatistik hesaplamaları için veri setlerinin sonuçları ortalama ve standart sapma ile medyan değerleri bulunmuştur. Çalışmaya ait verilerin normal dağılım olup olmadıkları Shapiro-Wilk testi kullanılmış, normal dağılımı sağlayamayan veriler için de çarpıklık (skewness) ve basıklık (kurtosis) değerleri kontrol edilmiş, ±1,96 içindekilerin normal dağıldığı kabul edilmiştir. İkili bağımsız değişkenlerde t-bağımsız testi, benzer değişkenler için de eşlemeli (paired) t testi, 2'den fazla bağımsız değişken karşılaştırılmasında ise tek yönlü varyans analizi (one-way Anova) veya eşlemeli varyans (one-way paired Anova) analizi kullanılmıştır. İkiden fazla gruplar arasında farklılıkların hangi gruplardan kaynaklandığının tespitinde ise Bonferroni post-hoc testi kullanılmıştır. Verilerin istatistik analizlerinde SPSS 26 Windows versiyon paket programı kullanılmıştır (IBM SPSS Statistics for Windows, Version 29.0. Armonk, NY). Katılımcıların ortalama nabız değerleri karşılaştırıldığında, açık kort değerleri kapalı korttan ve açık kort değeri toprak korttan anlamlı derecede düşük değerlerde olduğu görülmüştür (p˂0,01). Ayrıca kapalı kort ile toprak kort verileri arasında da anlamlı farklılık olduğu görülmüştür (p˂0,05). Açık kort maksimum nabız değerleri kapalı kort ve toprak korttan anlamlı derecede düşük değerlerde olduğu görülmüştür (p˂0,01). Toplam koşu mesafeleri incelendiğinde kapalı kort verileri, açık kort ve toprak korttan anlamlı derecede daha düşük değerlerde olduğu görülmüştür (p˂0,01). Ayrıca açık kort toplam koşu mesafeleri de, toprak kort değerlerinden daha düşük değerlerde olduğu görülmüştür (p˂0,01). Toplam sprint mesafeleri incelendiğinde, kapalı kort verileri, açık kort ve toprak korttan anlamlı derecede daha düşük değerlerde olduğu görülmüştür (p˂0,01). Ayrıca açık kort toplam sprint sayıları da, toprak korttan anlamlı derecede düşük değerlerde olduğu görülmüştür (p˂0,01). Maksimum hız değerlerine bakıldığında açık kort değerleri, toprak korttan (p˂0,01) ve kapalı kort değerleri de, toprak kort değerlerinden anlamlı derecede daha yüksek bulunmuştur (p˂0,05). Dakikada koşulan mesafeler incelendiğinde toprak kort değerleri, açık kort ve kapalı korttan anlamlı derecede yüksek bulunmuştur (p˂0,01). Ayrıca kapalı kort verileri de açık kort verilerinden daha yüksek bulunmuştur (p˂0,01). Maç boyunca koşulan ortalama hızlarda kortlar arasında anlamlı farklılığa rastlanmamıştır (p˃0,05). Sonuç olarak farklı zeminlerde oynanan müsabakalarda bireysel olarak sporcu performansı ve verimi etkilenmektedir. Antrenman programları oluşturulması esnasında müsabakaların yapılacağı kortların fiziksel faktörleri araştırılmalı ve program hazırlıkları bu faktörler göz önünde bulundurularak tasarlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
In this study; It is aimed to examine the Performance Parameters of Elite Level Players by Using GPS Supported Tracking System in Tennis Competitions Played on Indoor, Outdoor and Clay Courts. Sixteen volunteer tennis players (age 13,687±0.119 years, height 157.370±4.129 cm, body weight 53.875±3.913 kg, mean playing years 9.500±0.816 years, body mass index 20.505±0.01) participated in our study. Elite tennis players participating in the study played 3 matches on 3 different courts (first on open hard ground, second on indoor hard ground and lastly on clay court) with 72 hours apart. During these matches, the physiological and sportive performances of the participants were observed. The tennis players playing the matches were matched according to the results of the ITN test. Standard warm-up and stretching protocol specific to tennis was applied to the participants before the matches. Before the matches, the participants were dressed in vests with catapult GPS system and polar watches were worn. It has been confirmed that the devices are synchronized with the computer and are in working condition, and they are made ready for measurement. During the matches, the average heart rate, maximum heart rate, total running distance, total sprint number, maximum speed, distance run per minute and average speed of the participants were recorded. Shapiro-Wilk test was used to determine whether the data of the study were normally distributed, skewness and kurtosis values were checked for data that could not provide normal distribution, and it was accepted that the values within ± 1.96 were normally distributed. While t-independent test was used for paired independent variables, paired t test was used for similar variables. In the comparison of more than 2 independent variables, one-way analysis of variance (one-way Anova) or one-way paired Anova analysis was used. Bonferroni post-hoc test was used to determine which groups caused the differences between more than two groups. SPSS 26 Windows version package program was used for statistical analysis of the data (IBM SPSS Statistics for Windows, Version 29.0. Armonk, NY). When the average heart rate values of the participants were compared, the values of the open court were found to be significantly lower than the indoor court and the value of the open court was significantly lower than the clay court (p˂0.01). In addition, a significant difference was found between indoor court and clay court data (p˂0.05). Open court maximum heart rate values were found to be significantly lower than both the indoor and the clay courts (p˂0.01). Indoor court data in total running distances were found to be significantly lower than open court and clay courts (p˂0.01). In addition, open court total running distances were found to be significantly lower than clay courts (p˂0.01). When the total sprint numbers were examined, the indoor court data were found to be significantly lower than the open court and clay courts (p˂0.01). In addition, open court total sprint numbers were found to be significantly lower than clay courts (p˂0.01). Considering the maximum speed values, open court values were found to be significantly higher than clay court values (p˂0.01) and the indoor court values were significantly higher than clay court values (p˂0.05). When the distances run per minute were examined, the clay court values were found to be significantly higher than the open and the indoor courts (p˂0.01). In addition, indoor court data were found to be higher than open court data (p˂0.01). There was no significant difference between the courts in the average speeds run during the match (p˃0.05). As a result, individual athlete performances are affected in all matches played on different grounds and courts, and it is recommended according to the results of this study to consider the courts of the competitions to be held in the making of training programs.