G-20 ülkelerinin ekonomik inovasyon performanslarının CRITIC Temelli WASPAS ve Gri İlişkisel Analiz yöntemleriyle karşılaştırılmalı analizi
Comparative analysis of G-20 countries economic innovation performances with CRITIC-based WASPAS and Gray Relational Analysis methods
- Tez No: 808132
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN ALTIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
İnovasyon çağımızın vazgeçilmez bir parçası haline gelmiştir. Teknolojinin gelişmesiyle hayatımızı kolaylaştıracak büyük dokunuşlar yapmaktadır. Aynı zamanda, ülkeler ve şirketler açısından ülkelerin gelişmesi, sürdürülebilir ekonomik büyüme, verimlilik, refah ve yaşam kalitesi artışı açısından önemli bir araçtır. İnovasyon faaliyetleri daha yenilikçi, modern ve yaşanılabilir bir dünyanın temellerini atar. Bu çalışmanın amacı, G-20 Ülkelerinin ekonomik inovasyon performanslarının incelemesidir. İncelemede her yıl yayınlanan Küresel İnovasyon Endeksi verilerinden yararlanılmaktadır. Çalışmada Çok Kriterli Karar Verme Yöntemlerinden ağırlıklandırma yöntemi olarak CRITIC (Criteria Importance Through Intercriteria Correlation - Korelasyon Yoluyla Kriterlerin Önem Tespiti), sıralama yöntemlerinden ise WASPAS (Weighted Aggregated Sum Product Assessment - Ağırlıklandırılmış Bütünleşik Toplam Çarpım Değerlendirmesi) ve GRA (Grey Relational Analysis - Gri İlişkisel Analiz Yöntemi) kullanılmıştır. İki ayrı sıralama yöntemiyle Çok Kriterli Karar Verme yöntemleri arasında karşılaştırma yapılmıştır. Ayrıca G-20 Ülkeleri inovasyon göstergeleri grafikler yardımıyla karşılaştırılmaktadır. Çalışma sonucunda, en yüksek ekonomik inovasyona sahip ülkeler Amerika, İngiltere, Kanada ve Japonya bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Innovation has been become an indispensable part of our age. With the development of technology, it makes great touches that will make our lives easier. At the same time, it is an important tool for countries and companies for the development of countries, sustainable economic growth, productivity, welfare and quality of life. Innovation activities lay the foundations of a more innovative, modern and livable world. The aim of this study is to examine the economic innovation performances of the G-20 Countries. The review uses data from the Global Innovation Index published annually. In the study, CRITIC (Criteria Importance Through Intercriteria Correlation) was used as the weight method from Multi-Criteria Decision Making Methods, and WASPAS (Weighted Aggregated Sum Product Assessment) and GRA (Gray Relational Analysis Method) from the ranking methods. A comparison was made between two separate ranking methods and Multi-Criteria Decision Making methods. In addition, the innovation indicators of the G-20 Countries are compared with the help of graphs. As a result of the study, the countries with the highest economic innovation were America, England, Canada and Japan.