Kapadokya'da erişilebilir turizm: Destinasyon uygunluğunun incelenmesi
Accessible tourism in Cappadocia: An examination of destination suitability
- Tez No: 978292
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KORAY ÇAMLICA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Turizm Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm Rehberliği Ana Bilim Dalı
Özet
Dünya genelinde milyonlarca insan, turizm faaliyetlerine katılarak farklı bölgelerdeki doğal, kültürel ve tarihi zenginlikleri keşfetme imkânı bulmaktadır. Seyahat edenlerin değişen talepleri ve beklentileri, sektördeki işletmelerin sistemlerini sürekli olarak yenilemelerine neden olmaktadır. Ancak, turizmin daha kapsayıcı ve erişilebilir bir hale getirilmesi son yıllarda daha fazla önem kazanmıştır. Turizmin geniş bir erişim ağı olsa da, bu ağ her birey için eşit erişilebilirlikte olmayabilir. Özellikle fiziksel engeli olan bireyler, yaşlılar, aileler ve hareket kısıtlılığı yaşayan diğer gruplar için turistik mekanlara ulaşım, hala önemli bir engel teşkil etmektedir. Bu bağlamda bu çalışmanın amacı Kapadokya'da erişilebilir turizmin destinasyon uygunluğu açısından mevcut durumunu ortaya koyarak sorunları belirlemek ve bu sorunlara ilişkin çözüm odaklı öneriler ortaya koymaktır. Çalışmada nitel araştırma yöntemi tercih edilmiştir. Nitel araştırma desenlerinden ise fenomenolojik bir yaklaşım benimsenmiştir; bu, Kapadokya gibi benzersiz bir coğrafi ve kültürel ortamda erişilebilirliğin nasıl algılandığını ve uygulandığını yorumlayıcı bir analiz sunmaktadır. Çalışmada yarı yapılandırılmış görüşme tekniği kullanılmıştır. Veriler tematik analiz uygulanarak çözüme ulaştırılmıştır. Çalışmada bölgedeki turizm sektöründe doğrudan bilgi ve deneyime sahip kişileri hedefleyen amaçlı örnekleme stratejisi kullanılmıştır. Çalışmanın sosyal perspektifi bölgedeki otel yöneticileri, profesyonel turist rehberleri, turizm çalışanları, yerel sakin ve turizm profesyonelinden oluşmaktadır. Elde edilen bulgular NVivo14 yazılı kullanılarak analiz edilmiştir. Bulgular sonucunda ise, Kapadokya'da erişilebilirliğin mevcut durumunun yeterli düzeyde olmadığı hatta neredeyse hiç denecek kadar az uygulamaların olduğuna yönelik görüşler yer almaktadır. Bölgenin bilinçlenmesi ve erişilebilirliğin geliştirilmesine yönelik adımlar atılsa da aynı zamanda sürdürülebilir olması gerektiği yönünde ifadeler de vurgulanmaktadır. Bu bulgular kapsamında Kapadokya'da erişilebilir turizmin destinasyon açısından uygun hale getirilmesi ve arzın artması yönünde işletmelere ve turizm paydaşlarına önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Millions of people worldwide participate in tourism activities, the opportunity to dicover the natural, cultural and historical riches of various regions. Moreover, recent events in our country (such as natural disasters, wars, pandemics, technological developments, etc.) have become significant psychological factors that have increased people's desire to travel. The changing demands and expectations of travelers have led businesses in the sector to continuously renew their systems. However, making tourism more inclusive and accessible has gained greater importance in recent years. Although tourism has a broad access network, this network may not be equally accessible to every individual. Access to tourist destinations remains a significant barrier for people with physical disabilities, the elderly, families and other groups with limited mobility. In this context, the aim of this study it to reveal the current state of accessible tourism in Cappadocia in terms of destination suitability, identify problems and propose solutions to these problems. This study uses qualitative research method. Among the qualitative research designs, a phenomenological approach has been adopted, which provides an interpretative analysis of how accessibility is perceived and implemented in a unique geographic and cultural setting like Cappadocia. Semi-structured interviews were used in the study. The data were examined through thematic analysis. A purposive sampling strategy targeting individuals with direct knowledge and experience in the region's tourism sector was applied. The social perspective of the study consists of hotel managers, professional tour guides, tourism employees, local residents, and tourism professionals in region. The data obtained were analyzed using NVivo14 software. The findings indicate that the current level of accessiblity in Cappadocia is inadequate, with some even suggesting that almost no measures have been implemented. Although steps have been taken to raise awareness in the region and improve accessibility, there are also statements emphasizing the need for sustainability in these efforts. Within the scope of these findings, recommendations have been made to businesses and tourism stakeholders regarding making accessible tourism in Cappadocia suitable fort he destination and increasing supply.