Mide kanseri cerrahisinde morbidite ve mortaliteyi etkileyen faktörler
Factors affecting morbidity and mortality in gastric cancer surgery
  1. Tez No: 808137
  2. Yazar: SEVİNÇ HÜSEYİNOVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CİHANGİR ÖZASLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
Amaç: Batı dünyasında tespit edilen tüm mide kanserlerinin %60-65'i tanı anında lokal ileri evredir. Küratif cerrahi sağkalımı etkileyen bir faktör olduğundan bu hastalara uygulanan genişletilmiş rezeksiyonlar komplikasyon riskini arttırabilmektedir. Bu çalışmanın amacı lokal ileri mide kanserlerinde ameliyat sonrası mortalite ve morbidite oranlarını belirlemektir. Yöntemler: Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde Ocak 2002 ile Eylül 2004 tarihleri ​​arasında ameliyat edilen, metastatik olmayan, lokal ileri mide kanserli 118 hasta retrospektif olarak incelendi. Bulgular: Hastaların 65'ine (%55,08) komşu organ invazyonu nedeniyle ek organ rezeksiyonu yapıldı. Toplam serinin morbidite ve mortalite oranları sırasıyla %21,7 ve %4,5 idi. Çok değişkenli analizlerde morbiditeyi artıran parametrenin ikiden fazla ek organ rezeksiyonu (p=0,001) olduğu, mortaliteyi artıran faktörlerin ise iki veya daha fazla ek organ rezeksiyonu (p=0,001), kardiyovasküler ve solunumsal komorbiditeler olduğu görüldü. =0,002). Sonuç: Neoadjuvan tedavi almayan lokal ileri mide kanserli hastalarda ek organ rezeksiyonu oranlarının yüksek olması morbidite ve mortalite oranlarını arttırmaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: 60-65% of all gastric cancers detected in the Western world are locally advanced at the time of diagnosis. Since curative surgery is a factor affecting survival, extended resections applied to these patients may increase the risk of complications. The aim of this study is to determine the postoperative mortality and morbidity rates in locally advanced gastric cancers. Methods: 118 patients with non-metastatic, locally advanced gastric cancer who were operated on at Ankara Oncology Training and Research Hospital between January 2002 and September 2004 were retrospectively analyzed. Results: Additional organ resection was performed in 65 (55.08%) of the patients due to adjacent organ invasion. The morbidity and mortality rates of the total series were 21.7% and 4.5%, respectively. In multivariate analyzes, it was seen that the parameter increasing morbidity was more than two additional organ resections (p=0.001), while the factors increasing mortality were two or more additional organ resections (p=0.001), cardiovascular and respiratory comorbidities. =0.002). Conclusion: High rates of additional organ resection in patients with locally advanced gastric cancer who do not receive neoadjuvant therapy increase morbidity and mortality rates.