Comparative study between dissolved gas analysis techniques applied to transformer
Transformatöre uygulanan çözünmüş gaz analiz teknikleri arasinda karşilaştirmali çalişma
- Tez No: 808154
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAMZA ABUNIMA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu araştırma çalışması, bir dönüştürücü transformatöründen yağ ekstraksiyonundan sonra çözünmüş gaz analizi uygulayarak transformatör kusurlarını tespit etmek için çeşitli teşhis tekniklerini karşılaştırmaktadır. Bu çalışmada transformatörlerdeki arızaları teşhis etmek ve sağlıklarını belirlemek için bilgisayar yazılımı geliştirilmiştir. Çalışma, beş tanı tekniğinin etkinliğini değerlendirmektedir: Anahtar Gaz Yöntemi, Dornenburg Oranı Yöntemi, Rogers Oranı Yöntemi, IEC Oranı Yöntemi ve Duval Üçgeni Yöntemi, bir uygulama analizi yaklaşımı kullanarak. Araştırmacılar, yazılım arayüzü için Python programlama dilini kullandılar ve depolama için bir MySQL veritabanı kullandılar. Çözünmüş gaz analizinden elde edilen sonuçlar, transformatörlerin durumu hakkında temel bilgiler sağlar. Anahtar Gaz Yöntemi, her iki durumda da aşırı ısınmış selülozdaki potansiyel kusurları gösteren yüksek seviyelerde karbon monoksit tanımlar. Dornenburg Oran Yöntemi, durum 1'de açık tahminler vermez, ancak durum 2'de elektrik arklarının varlığını önerir. Rogers Oran Yöntemi her iki durumda da tahmin sağlamaz. Standart elektro teknik oranın uluslararası yolu, her iki durumda da düşük enerjili deşarjların meydana geldiğini gösterir. Buna karşılık, Duval Üçgen Yöntemi, düşük enerjili deşarjları sistematik olarak tespit eder ve etkinliğini gösterir. Sonuçlara dayanarak, Duval Üçgen Yöntemi, transformatör kusurlarını tespit etmek için en güvenilir teknik gibi görünmektedir. Hata belirsizliği veya tahminleri olmadan tutarlı bir şekilde kesin sonuçlar sunar ve bu da onu sağlam bir tanılama aracı haline getirir. Bu araştırma, transformatör defektlerini doğru bir şekilde tanımlamak ve değerlendirmek için uygun bir tanı tekniğinin seçilmesinin önemini vurgulamaktadır
Özet (Çeviri)
This research study compares various diagnostic techniques for detecting transformer defects by implementing dissolved gas analysis after oil extraction from a converter transformer. This study developed computer software to diagnose faults in transformers and determine their health. The study evaluates the effectiveness of five diagnostic techniques: the Key Gas Method, the Dornenburg Ratio Method, the Rogers Ratio Method, the IEC Ratio Method, and the Duval Triangle Method, using an application analysis approach. The researchers utilized the Python programming language for the software interface and employed a MySQL database for storage. The results obtained from dissolved gas analysis provide essential information on the condition of transformers. The Key Gas Method identifies high levels of carbon monoxide, indicating potential defects in superheated cellulose in both cases. The Dornenburg Ratio Method does not give explicit predictions in case 1 but suggests the presence of electric arcs in case 2. The Rogers Ratio Method provides no prediction in either case. The international way of the standard electro technical ratio indicates the occurrence of low-energy discharges in both cases. In contrast, the Duval Triangle Method systematically detects low-energy discharges, demonstrating its effectiveness. Based on the results, the Duval Triangle Method appears to be the most reliable technique for detecting transformer defects. It consistently delivers conclusive results without fault ambiguity or predictions, making it a robust diagnostic tool. This research emphasizes the importance of selecting an appropriate diagnostic technique to identify and evaluate transformer defects accurately.