Türkiye'de organ sağlama sisteminin tıp etiği açısından değerlendirilmesi
Evaluation of the organ donation system in Turkey in terms of medical ethics
- Tez No: 808155
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA MURAT CİVANER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deontoloji ve Tıp Tarihi, Medical History and Ethics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıp Tarihi ve Etik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 265
Özet
Çalışmamızın amacı Türkiye'deki organ temini ve sistemini tıp etiği açısından değerlendirmektir. Katılımcıların organ bağışı konusunda tam olarak bilgi sahibi olmadıkları ancak organ bağışı konusunda bilgi düzeylerinin yüksek olduğu belirlenmiştir. Organ bağışına yönelik tutumları ise olumsuzdur. Ancak katılımcılar uygulanan organ bağışı sisteminin uygun olduğunu düşünmektedir. Çalışmamız 15 Aralık 2021 - 15 Aralık 2022 tarihleri arasında B.UÜ.T.F .'de toplam 700 hasta ve sağlık personeline anket uygulanarak gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler; Pearson ki-kare ve Fisher-Freeman-Halton testleri SPSS 23 ile analiz edilmiştir. Veriler ışığında organ temini ile ilgili altı etik soru tıp etiği ilkelerine göre değerlendirilmiştir: yararlılık, zarar vermeme, özerkliğe saygı ve adalet. Ülkemizde bireyler özgür iradeleri ile organ bağışında bulunabilmektedir. Ayrıca birey hayatta iken organ bağışı yapmadığını belgelemesi halinde organları alınmamaktadır. Bu uygulamalar tıp etiğinin özerklik ilkesine uygundur. Organ bağışı birimlerinin ülke genelinde yaygın olması da tıp etiğinin adalet ilkesini desteklemektedir. Bunlar sistemin olumlu yönleridir. Organ bağışında bulunan kişilerin beyin ölümü gerçekleştikten sonra organ bağışına ailelerin karar vermesi tıp etiğinin özerklik ilkesini ihlal edebilir. Organ bağışının eğitim müfredatında yer almaması, organ bağışı sürecinde devlet tarafından organ bağışçılarına ve yakınlarına bazı pozitif ayrıcalıkların tanınmaması, yoğun bakım yataklarının ülke genelinde amaca uygun kullanılıp kullanılmadığının bilinmemesi, kadavradan yeterince organ elde edilememesi ve bunun sonucunda ülkemizin canlıdan organ naklinde dünyada ilk sıralarda yer alması sistemin olumsuz yönleridir. Organ bağışı ve teminini artırmak için geliştirilecek sağlık politikaları ile insanların organ bağışına yönelik bilgi ve tutumları iyileştirilmelidir. Ülkemizdeki canlıdan organ nakillerini azaltmak için kadavradan organ temini artırılmalıdır. Ülkemizde 48.000'den fazla yoğun bakım yatağı bulunmasına rağmen bunların amacına uygun kullanılıp kullanılmadığı tespit edilmelidir. Beyin ölümü vakaları tespit edilirken profesyonel ekipler oluşturulmalı ve desteklenmelidir. Çalışmamızın sonuçları ülkemizdeki sistemi desteklese de organ bağışı konusunda daha fazlasına ihtiyaç vardır. Bu nedenle yeni bir organ bağışı sistemi geliştirilmelidir.
Özet (Çeviri)
Our study aimed to evaluate organ procurement and system in Turkey in terms of medical ethics. It was determined that the participants were not fully informed about organ donation, but their knowledge about it was high. Their attitudes towards organ donation were negative. However, the participants think that the organ donation system implemented is appropriate. Our study was conducted between December 15, 2021, and December 15, 2022, at B.U.Ü.T.F. by surveying 700 patients and healthcare personnel. The data obtained; from Pearson chi-square and Fisher-Freeman-Halton tests were analyzed with SPSS 23. In light of the data, six ethical questions related to organ procurement were evaluated according to the principles of medical ethics: beneficence, nonmaleficence, respect for autonomy, and justice. In our country, individuals can donate organs of their free will. In addition, if the individual documents that they do not donate organs while they are alive, their organs are not harvested. These practices comply with the principle of autonomy of medical ethics. The fact that organ donation units are widespread throughout the country supports the principle of justice in medical ethics. These are positive aspects of the system. The fact that families decide on organ donation after the brain death of organ donors may violate the principle of autonomy of medical ethics. The negative aspects of the system are that organ donation is not included in the education curriculum, some positive privileges are not granted to organ donors and their relatives by the state during the organ donation process, it is not known whether intensive care beds are used purposefully throughout the country, and not enough organs are obtained from cadavers. As a result, our country ranks first in the world in live organ transplantation. To increase organ donation and procurement, people's knowledge and attitudes toward organ donation should be improved through health policies to be developed. The supply of organs from cadavers should be increased to reduce live organ transplants in our country. Although there are more than 48,000 intensive care beds, whether they are used for their intended purpose should be determined. Professional teams should be formed and supported when detecting brain death cases. Although our study's results support our country's system, more is needed for organ donation. Therefore, a new organ donation system should be developed.