Üniversite öğrencilerinde bağlanma stillerine etki eden faktörlerin karşılaştırılması
Comparison of factors affecting attachment styles in university students
  1. Tez No: 808156
  2. Yazar: GÖRKEM GÖKMEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CAN ERGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bağlanma stillerinden biri olan güvensiz bağlanmanın artan vücut kütle indeksi (VKİ) ve artan sosyal görünüş kaygısı ve yeme bozukluğu riski ile ilişkilendirilmiştir. Kaygılı kararsız bağlanma stiline sahip kişilerin artan sosyal görünüş kaygısı, vücut ağırlığı memnuniyetsizliği ve beden imajı memnuniyetsizliği ile anlamlı şekilde ilişkili bulunmuştur. Bu çalışma; 18-26 yaş arası üniversite öğrencilerinde bağlanma stilleri ile sosyal görünüş kaygısı, vücut kütle indeksi ve vücut ağırlığı memnuniyeti arasındaki ilişkiyi saptamak amacıyla yapılmıştır. Çalışma, 18-26 yaş aralığına sahip 399 gönüllü birey (254 kadın, 145 erkek) üzerinde yürütülmüştür. Katılımcıların demografik özelliklerini ve vücut ağırlığı memnuniyetlerini saptamak amacıyla yüz yüze anket, bağlanma stillerini belirlemek için Üç Boyutlu Bağlanma Stilleri Ölçeği (ÜBBSÖ) ve sosyal görünüş kaygısını belirleyebilmek amacıyla Sosyal Görünüş Kaygısı Ölçeği (SGKÖ) kullanılmıştır. Çalışmanın sonucunda; bağlanma stilleri ile VKİ grupları, mevcut VKİ ile ideal VKİ arasındaki fark, vücut ağırlığı memnuniyet durumuna ve yaşa göre anlamlı fark bulunmamaktadır. Kaçınan bağlanma stilleri ile olmak istenen vücut ağırlığı arasında pozitif yönde anlamlı ilişki bulunmaktadır. Sosyal görünüş kaygısı açısından da VKİ sınıflandırması arasında anlamlı fark bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Insecure attachment, one of the attachment styles, has been associated with increased body mass index (BMI) and increased social appearance anxiety and risk of eating disorders. People with an anxious ambivalent attachment style were significantly associated with increased social appearance anxiety, body weight dissatisfaction, and body image dissatisfaction. This work was conducted to determine the relationship between attachment styles and social appearance anxiety, body mass index and body weight satisfaction in university students aged 18-26. The study was conducted on 399 volunteers (254 females, 145 males) aged 18-26 years. A face-to-face questionnaire was used to determine the demographic characteristics and body weight satisfaction of the participants, the Three-Dimensional Attachment Styles Scale was used to determine the attachment styles, and the Social Appearance Anxiety Scale (SSAS) was used to determine the social appearance anxiety. As a result of the study; There was no significant difference between attachment styles and BMI groups, current BMI and ideal BMI, body weight satisfaction and age. There is a positive and significant relationship between avoidant attachment styles and desired body weight. There was also a significant difference between BMI classification in terms of social appearance anxiety.