Elektronik ticaret ve İstanbul'daki bazı KOBİ'ler üzerine bir uygulama
E commerce and an application in some small and medium sized industrial establishments in Istanbul
- Tez No: 136976
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHİR NAKİP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
n ÖZET Elektronik ticaret, bilgisayar ağlan aracılığı ile ürünlerin üretilmesinin, tanıtanının, satışının, ödemesinin ve dağıtanının yapılması olarak tanımlanabilir. Bu yeni ticaret firmanın baştan aşağıya yemden yapılanmasını gerektiren bir süreci içermektedir. E-ticaret flrma-firma arasında, firma-tüketici arasında, firma-devlet arasında, vatandaş-devlet arasında ve vatandaş- vatandaş arasında gerçekleşmektedir. internetin ticari amaçla yaygın olarak kullanılmaya başlanmasında en önemli neden oldukça ucuz kuruluş ve kullanım maliyetleri ile internetin her bir ağ ve kişisel bilgi sistemi ile uyumlu olmasıdır, internetin bilgisel ve karşılıklı iletişim kapasitesinin olması, iletişim aracı ve pazarlama kanalı olarak kullanılmasını mümkün kılmaktadır. KOBİ'ler pazarlama sorunlarından pazar bulma güçlüğü, yoğun rekabet, haksız rekabet gibi sorunlarım interneti etkin kullanarak ve e-pazaryerlerine kayıt olarak çözebilmektedirler. E-pazaryerleri ihtiyacı olan işletme ve tüketicilerin karşı karşıya getirerek pazar yaratmaktadır. İşletmeler bu sayede dünya pazarlarındaki gelişmeleri yakından takip edebilmekte, pazar çeşitlemesi yapmakta, fiyat ve ürün politikalarım gelişen durumlara göre düzerdeyebilmektedirler. İşgücü ve teknik alt yapı yetersizliği, işletmenin iletişim kurduğu çevrenin Internet kullanmaması, Internet ve kullanımı konusunda yeterli bilgi birikiminin olmaması, güvenliğin yeterli bulunmaması KOBİ'lerin interneti kullanmalarmı kısıtlayan faktörler olarak değerlendirilmektedir. E-Ticaret Ve İstanbul'daki Bazı KOBİ'lerde Bir Uygulama isimli bu çalışma e- ticaretin açıklanması, İstanbul'daki bazı KOBÎ'lerin e-ticaretin küçük işletmelere getirdiği avantajlardan ne şekilde yararlandıkları ve yeni ticarete bakış tarzlarım ortaya koymak için yapılmıştır. Verilerin elde edilmesinde internetten ve yüzyüze 26 soruluk anket uygulaması yapılmışta. Elde edilen sonuçlar istatistiksel değerlendirmelere tabi tatulmuş, işletmelerin hem hukuki yapılan hem de faaliyet konularına göre farklılıktan ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Electronic commerce can «be defined as the production, advertisement, sales, payment and distribution of the goods through computer networks. This new commerce includes a process that requires the firm to be completely reconstructed. E-Commerce is established between business-to-business, business-to-consumer, business-to-government, consumer-to- government, consumer-to-consumer. The most important reason on starting to use the Internet extensively for commercial purpose is that it is fairly cheap to install it and it has cheap cost of usage and also that Internet is in compliance with every network and individual information system. Since it has informational and interactive communication capacity, this feature enables it to be used as means of communication and marketing channel. The issues like difficulty in finding market for KOBIs (small and medium sized industrial establishments), intense competition, unjust competition can be solved by using Internet effectively and by getting registered in e-markets. E-markets creates market by getting the business enterprises and the consumers together. Business enterprises, by means of this, can closely keep track of the developments in the world markets, make increases in market verieties and can arrenge their price and product polices according to the developing situations. Insufficiency in workforce and in infrastructure, no Internet usage by the environment communicated, no sufficient information on Internet and on using it and finding the security insufficient are the factors that are limiting the usage of Internet by KOBIs. The study with name“E-Commerce and an Application in Some KOBls in Istanbul”has been launched for explaining the e-commerce, how the KOBIs made use of the advantages offered to some small sized enterprises, and their look at the new conception of commerce. A puplic survey with 26 question has been performed over Internet on getting the results. The results obtained are evaluated statistically and the differences according to the legal and also according to the operational structure of the business enterprises have been introduced.