Total diz protezi cerrahisinde ameliyat öncesi başlanan soğuk uygulamanın ameliyat sonrası ağrı, kanama ve fonksiyonel duruma etkisi
The effect of preoperative cold application on postoperative pain, bleeding, and functional status in total knee replacement surgery.
- Tez No: 808206
- Danışmanlar: PROF. DR. AYFER ÖZBAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Çalışmanın Amacı: Bu çalışma, tek taraflı total diz protezi ameliyatı öncesi başlanan lokal soğuk uygulamanın hastanın ameliyat sonrası ağrı, kanama ve fonksiyonel durumuna etkisini belirlemek amacıyla prospektif, tek merkezli, deneysel ve randomize kontrollü tasarım olarak planlandı ve yapıldı. Yöntem: Araştırma, bir tıp fakültesi hastanesinin Ortopedi ve Travmatoloji kliniğinde tek taraflı total diz protezi ameliyatı uygulanmak üzere yatışı yapılan ve araştırmanın dahil edilme kriterlerine uyan 60 hasta ile gerçekleştirildi. Hastalar randomize olarak deney (n=30) ve kontrol (n=30) gruplarına ayrıldı. Deney grubundaki hastaların cerrahi girişim yapılacak olan dizine ameliyat sabahı 30 dakika arayla arayla 2 kez 20'şer dakika olacak şekilde jel buz paketi ile soğuk uygulama yapıldı. Kontrol grubundaki hastalara ise ameliyat öncesi dönemde herhangi bir soğuk uygulama yapılmayarak, hastanedeki rutin tedavi ve bakım uygulandı. Hastaların ameliyat sonrası erken dönemde (üç gün boyunca) ağrı düzeyi ve analjezik kullanım durumu, kanama miktarı, ödem varlığı ve fonksiyonel durumu izlendi. Bulgular: Hastaların ameliyat sonrası ağrı durumları değerlendirildiğinde; ameliyat sonrası 1. gün son 24 saatlik en kötü ağrı, en hafif ağrı, ortalama ağrı ve ağrının günlük yaşama etkilerinin gruplara göre farklılık gösterdiği (p0,05). Bunun yanı sıra, deney grubundaki hastalar ile hemovak drenlerinden 24 saatlik gelen miktar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulundu (p0,05), ameliyat sonrası 1.
Özet (Çeviri)
Aim of the study: This study was planned and performed as a single-center, prospective, experimental, and randomized controlled design in order to determine the effect of local cold application started in the preoperative period for patients who will undergo unilateral total knee prosthesis on the patient's pain, bleeding, and functional status in the postoperative period. Method: The study was conducted with 60 patients who were hospitalized to undergo unilateral total knee replacement surgery in the Orthopedics and Traumatology clinic of a medical faculty hospital and who met the inclusion criteria of the study. Patients were randomized into experimental (n=30) and control (n=30) groups. In the experimental group, the knee of the patients to be treated with surgery was applied cold with a gel ice pack 2 times 20 minutes at 30-minute intervals in the morning of surgery. The patients in the control group were not treated with any cold in the preoperative period and were given routine treatment and care in the hospital. In the early postoperative period (for three days), the pain level and analgesic use status, the amount of bleeding, the presence of edema, and the functional status of the patients were monitored. Findings: When the postoperative pain status of the patients was evaluated; On the 1st postoperative day, it was found that the worst pain, mildest pain, average pain, and effects of pain on daily life in the last 24 hours differed according to the groups (p0.05).