D-vitamini eksikliği, otoimmün tiroidit ve polikistik over birlikteliği
Coexistence of vitamin d deficiency, autoimmune thyroiditis and polycystic ovary
  1. Tez No: 808255
  2. Yazar: MUSTAFA BAYRAKTAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMET TAMER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Amaç: Vitamin D, hormon benzeri fonksiyonları olan ve birçok hastalık ile ilişkili olduğu iddia edilen bir vitamindir ve ülkemizde D–vitamini eksikliği yaygındır. Otoimmün tiroidit ve polikistik over sendromu (PKOS) yine toplumuzda sık görülen hastalıklardandır ve D–vitamini eksikliğinin bu hastalıklar ile ilişkisi sorgulanmaktadır. Bu çalışmamızda, 18-45 yaş arası kadınlarda otoimmün tiroidit, PKOS ve D vitamini eksikliğinin sıklığı araştırılarak, bu üç hastalık arasındaki ilişkinin ortaya konulması amaçlanmıştır. Yöntem: Bu çalışma tek merkezli, kesitsel, tanımlayıcı bir çalışma olarak dizayn edilmiştir. Bir üçüncü basamak eğitim ve araştırma hastanesinin arşiv kayıtları, bir tam yılı kapsayacak şekilde retrospektif olarak taranmıştır. 18-45 yaş arası kadın hastalarda, vitamin D eksikliği, otoimmün tiroidit ve PKOS tespiti için, 25-hidroksi D–vitamini, anti-tiroksin peroksidaz (Anti-TPO), anti-tiroglobulin (ATG), luteinizan hormon (LH), follikül stimüle edici hormon (FSH), serbest testosteron, dehidroepiandrosteron sülfat (DHEA-S) laboratuvar tahlil sonuçları taranmıştır. Vitamin D eksikliği, otoimmün tiroidit ve PKOS prevalansı araştırılmış ve bu hastalıklar arasındaki ilişki istatistiksel olarak incelenmiştir. Bulgular: D–vitamin düzeyi bakılmış 2061 kadın hastanın ortalama yaşı 34,32 ± 7,06 yıl olup, bu hastaların %62,6'sinde (n=1290) vitamin D eksikliği, %32'sinde (n=660) vitamin D yetersizliği saptanmış, sadece %4,2'sinin (n=86) vitamin D düzeyi normal, %1,2'sinde ise (n=25) hipervitaminoz saptanmıştır. Otoimmün tiroidit tahlilleri yapılmış 3404 hastanın ortalama yaşı 32,45 ± 7,26 yıl olup, Anti-TPO yüksekliği %29,1'inde (n=991), ATG yüksekliği %79,4'ünde (n=2703), toplamda Anti-TPO ve/veya ATG yüksekliği ise %83'ünde (n=2826) pozitif olarak saptanmıştır. PKOS açısından tahlilleri yapılmış 1258 hastanın ortalama yaşı 28,14 ± 7,15 yıl olup, hirsutizmi ve aynı anda ovulasyon bozukluğu tespit edilen hasta oranı %5,5 (n=69) olarak saptanmıştır. Çalışma kapsamında bu üç hastalık tahlilleri aynı zaman diliminde bakılmış olan hasta sayısı ise 53 olarak belirlenmiştir. D–vitamini eksikliği ile otoimmün tiroidit ve PKOS arasında ve otoimmün tiroidit ile PKOS arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki saptanmadı. Sonuç: Çalışmamızda, D–vitamini eksikliği ve otoimmün tiroidit sıklığı oldukça yüksek oranda bulunurken, PKOS oranı literatüre göre daha düşük bulunmuştur. Elde edilen verilere göre bu üç hastalık arasında anlamlı bir ilişkinin olmaması ve literatürde farklı sonuçların varlığı, kohort çalışmalarına ihtiyaç olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: Vitamin D is a vitamin that has hormone-like functions and is claimed to be associated with many diseases, and vitamin D deficiency is common in our country. Autoimmune thyroiditis and polycystic ovary syndrome (PCOS) are also common diseases in our society, and the relationship between vitamin D deficiency and these diseases is questioned. In this study, it was aimed to investigate the frequency of autoimmune thyroiditis, PCOS and vitamin D deficiency in women aged 18-45 years and to reveal the relationship between these three diseases. Methods: This study was designed as a single-center, cross-sectional, descriptive study. Archive records of a tertiary education and research hospital were reviewed retrospectively, covering one full year. For the detection of vitamin D deficiency, autoimmune thyroiditis and PCOS in female patients aged 18-45, 25-hydroxy vitamin D, anti-thyroxine peroxidase (Anti-TPO), anti-thyroglobulin (ATG), luteinizing hormone (LH), follicle stimulating hormone (FSH), free testosterone, dehydroepiandrosterone sulfate (DHEA-S) laboratory assay results were scanned. The prevalence of vitamin D deficiency, autoimmune thyroiditis and PCOS was investigated and the relationship between these diseases was investigated statistically. Results: The mean age of 2061 female patients whose vitamin D–vitamin levels were checked was 34.32 ± 7.06 years, and 62.6% (n= 1290) of these patients had vitamin D deficiency and 32% (n=660) had vitamin D deficiency. However, only 4.2% (n=86) had normal vitamin D levels, and 1.2% (n=25) had hypervitaminosis. The mean age of 3404 patients who underwent autoimmune thyroiditis tests was 32.45 ± 7.26 years, with anti-TPO elevation in 29.1% (n=991), ATG elevation in 79.4% (n=2703), and entire Anti-TPO and/or ATG elevations were found to be positive in 83% (n=2826). The mean age of 1258 patients who were analyzed for PCOS was 28.14 ± 7.15 years, and the rate of patients with hirsutism and concurrent ovulation disorder was found to be 5.5% (n=69). Within the scope of the study, the number of patients who were examined for these three diseases in the same time period was determined as 53. However, no statistically significant association was found between vitamin D deficiency and autoimmune thyroiditis and PCOS, or between autoimmune thyroiditis and PCOS. Conclusion: In our study, the prevalence of vitamin D deficiency and autoimmune thyroiditis was found to be quite high, while the rate of PCOS was found to be lower than in the literature. According to the data obtained, the absence of a significant relationship between these three diseases and the existence of different results in the literature indicate the need for cohort studies.