The effect of sales promotion activities on brand loyalty in online instant delivery brands: The Getir case
Online hızlı teslim markalarında uygulanan satış geliştirme faaliyetlerinin marka sadakatine etkisi: Getir örneği
  1. Tez No: 808265
  2. Yazar: FURKAN ERTURHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYÇA CAN KIRGIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Zaman tasarrufu, kolaylık sağlaması gibi faydalar ve şehirleşmenin artması, yaşam tarzlarının ve tüketicilerin beklentilerinin değişmesi ve Covid-19 pandemisi gibi etkenler ile online hızlı teslim hizmetlerine olan yönelim ve bu alanda hizmet sunan firmaların sayısı önemli ölçüde artış göstermiştir. Hızlı teslim perakende hizmetleri insanların günlük yaşantılarının bir parçası haline gelmektedir. Bu rekabetçi sektörde hizmet veren firmalar için müşterilerin tüketim alışkanlıklarının aktif bir parçası olabilmek adına müşterilerin marka sadakatini kazanmanın önemi büyüktür. İşletmeler, bu değeri, marka sadakatini oluşturmak, korumak ve güçlendirmek için satış geliştirme faaliyetlerinden de faydalanmaktadır. Çalışma temel olarak, hızlı teslim perakende işletmelerinden Getir firmasının uyguladığı satış geliştirme faaliyetlerinin müşterilerin markaya olan sadakatini ne şekilde etkilediğini incelemiştir. Satış geliştirme uygulamalarının bağımsız, marka sadakatinin bağımlı değişken olduğu iki ana değişkenden oluşan araştırma modeli ve nicel yaklaşım ile yapılan çalışmadaki veriler 432 dönüşün olduğu anket ile toplanmıştır. Çalışmanın bulguları, satış geliştirme uygulamalarının marka sadakatini Getir uygulamasında önemli ölçüde pozitif yönde etkilediğini gösterir niteliktedir.
Özet (Çeviri)
Benefits such as time savings and convenience and factors like increasing urbanization, changing lifestyles and expectations of consumers and the Covid-19 pandemic has led the consumer tendency towards online instant delivery services and the number of companies offering services in this field have increased significantly. Instant delivery retail services are becoming a part of people's daily lives. For companies serving in this competitive sector, it is of great importance to gain brand loyalty of customers in order to be an active part of customers' consumption habits. Businesses utilize sales promotion activities in addition to a variety of efforts to create, maintain and strengthen brand loyalty. The study mainly analyzes how sales promotion activities implemented by Getir, one of the fast delivery retail businesses, affect customers' loyalty to the brand. The data in the study, which was conducted with a quantitative approach and a research model consisting of two main variables where sales promotion activities are the independent and brand loyalty is the dependent variable, was collected with a questionnaire with 432 returns. The findings of the research indicate that sales promotion practices have a significant positive effect on brand loyalty within the Getir application.