Türkiye'de denetim yazınının gelişimi: Muhasebe Enstitüsü Dergisi üzerine bir inceleme
Development of audit literature in Turkey: A review on the Journal of the Institute of Accounting
  1. Tez No: 808269
  2. Yazar: MUSTAFA ALİ TAYANÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER ERSERİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bağımsız denetim, bir şirketin finansal beyanlarının doğruluğunu, güvenilirliğini ve prosedür kontrollerini sağlamak için yapılan bağımsız bir inceleme sürecidir. Bu çalışmada, denetim alanının Türkiye'deki gelişimine ilişkin yapılan çalışma ve düzenlemelere değinilmiştir. Öncelikle, Türkiye'de denetim yasal statüye kavuşana kadar yapılan girişim ve çabalar kronolojik olarak ele alınmıştır. Daha sonraysa, denetim alanı ile ilgili çıkarılmış olan yasalara ve denetimi gerçekleştiren kurumlara değinilmiştir. Çalışmanın amacı, tarihsel gelişim içerisinde denetim alanının gelişimini Muhasebe Enstitüsü Dergisi üzerinden incelemektir. 1975-2022 yılları arasında çıkarılmış olan 57 yayın içerisindeki denetim çalışmaları; yıllara, yazar sayılarına, yazarların cinsiyetine, konularına, türlerine ve Türkiye bağlamını dikkate alma düzeylerine göre incelenmiştir. Çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Dergide denetim alanında yazılmış toplam 67 tane makale olup, bu sayı toplam makalelerin, %14'üne tekabül etmektedir. Denetim alanında yayınlanmış olan bu makalelerin %46'sı iç denetim, %42'si bağımsız denetim ile ilgilidir. Türlerine göre bakıldığında ise makalelerin %70'i kavramsal çalışmalardır. Türkiye bağlamını dikkate alma düzeylerine bakıldığındaysa %56'sının bağlamdan bağımsız çalışmalardan oluştuğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Independent auditing is an independent review process conducted to ensure the accuracy, reliability, and procedural controls of a company's financial statements. This study examines the development of the auditing field in Turkey and the related regulations. Firstly, the initiatives and efforts made until auditing gained legal status in Turkey are chronologically presented. Subsequently, the study focuses on the laws enacted regarding the auditing field and the institutions performing audits. The aim of this study is to examine the development of the auditing field within the context of the Journal of Accounting Institute. Auditing studies published in 57 publications between 1975 and 2022 were analyzed based on years, number of authors, gender of authors, topics, types, and the extent to which they considered the Turkish context. The content analysis method, a qualitative research method, was employed in this study. The journal contains a total of 67 articles in the field of auditing, accounting for 14% of the total articles. Of these articles, 46% are related to internal auditing, and 42% are related to independent auditing. In terms of types, 70% of the articles are conceptual studies. Regarding the consideration of the Turkish context, it was found that 56% of the articles consisted of context-independent studies.