Çağdaş heykel sanatında yeni bir dil olan Abject Art'ın ifade biçimi
The expression of Abject Art, a new language in contemporary sculpture art
  1. Tez No: 808270
  2. Yazar: SEVDİYE CERRAHOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELÇUK YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada, Julia Kristeva tarafından ortaya atılan“Abject (İğrençlik) Kavramı”ele alınmıştır. Abject, insanın varoluşsal sınırlarını aşan, iğrenç ve yabancı bir varlık olarak tanımlanmaktadır. Bu kavram, insanların reddettiği ancak aynı zamanda çekici bulduğu şeyleri ifade eder. Sanatta kullanımı, izleyiciyi rahatsız etmek, günlük hayatta kabul edilemeyen şeyleri sergilemek ve toplumsal normları sorgulamak amacıyla yapılmaktadır. Abject Art, sanat eserindeki nesne, mekân ve izleyici arasındaki ilişkiye odaklanır. Sanatçıların eserlerinde kullandıkları materyaller ve teknikler,“Abject Art”anlayışının ifade ediliş biçimindeki çeşitliliği göstermiştir. Abject kavramının sanat dünyasındaki yeri ve abject sanatın nesne, mekân ve izleyici ilişkisi üzerindeki etkileri incelenmiştir. Sanatın tiksinme ve iğrenme duygularını da içeren daha karanlık yönleri, bu çalışma kapsamında araştırılmıştır. Ayrıca, Abject Art'ın güncel sanat dünyasındaki konumu ve bu kavramın günümüz sanat eserlerinde nasıl kullanıldığı ele alınmıştır. Bu çalışmanın amacı, Abject kavramını açıklamak ve sanatta kullanımını incelemektir. Ayrıca, sanatın güçlü bir iletişim aracı olduğu ve Abject Art'ın bu iletişim gücünü nasıl kullanabileceği üzerinde durulmuştur. Sonuç olarak, Abject Art, sanatın çarpıcı ve tartışmalı bir yönüdür ve toplumsal normları sorgulayan, düşündüren ve izleyiciyi rahatsız eden eserler yaratmak için kullanılabilecek önemli bir araçtır.
Özet (Çeviri)
In this study, the“Abject Concept”introduced by Julia Kristeva was discussed. Abject is defined as a repulsive and alien entity that surpasses human existential boundaries, and it represents things that people reject but also find attractive. Its use in art is intended to disturb the viewer, exhibit things that are unacceptable in daily life, and question social norms. Abject Art focuses on the relationship between the object, space, and the viewer in a work of art. The materials and techniques used by artists in their works have demonstrated the diversity of the expression of“Abject Art”concept. The place of the Abject concept in the art world and its effects on the object, space, and viewer relationship in abject art have been examined. The darker aspects of art, which include feelings of disgust and revulsion, have been explored within the scope of this study. Additionally, the current position of Abject Art in the art world and how this concept is used in contemporary art pieces have been discussed. The purpose of this study is to explain the Abject concept and examine its use in art. Furthermore, the study emphasized that art is a powerful means of communication and how Abject Art can utilize this communication power. Ultimately, Abject Art is a striking and controversial aspect of art, and it is an important tool that can be used to create works that question social norms, provoke thought, and disturb the viewer.