Payları Borsa İstanbul'da işlem gören şirketlerin VUK ve TFRS'ye göre açıklanan finansal tablolarının pay fiyatları üzerindeki etkileri
The impact of the disclosure of financial statements prepared in line with TPL and TFRS on the prices of firms listed on Borsa Istanbul
  1. Tez No: 902156
  2. Yazar: MERYEM UYAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURAK PİRGAİP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmada, payları borsada işlem gören şirketlerin finansal tablolarını hem Türkiye Finansal Raporlama Standartları (TFRS) hem de VUK hükümlerine göre yayımlamaları sonrasında yatırımcılarının ne şekilde pozisyon aldıkları şirket pay fiyatları üzerinden incelenmektedir. Bu çerçevede, çalışmada olay analizi (event study) yöntemi kullanılarak, duyuruların öncesi ve sonrasındaki anormal getiriler hesaplanacaktır. Araştırma kapsamında ayrıca, lojistik regresyon yöntemiyle, bilgi asimetrisi, karlılık, ROA, Tobin's Q ve varlık yapısının (maddi ve maddi olmayan varlıklar) vb. literatüre uygun olarak berlirlenen değişkenlerin piyasa tepkileri üzerindeki etkileri inceleme konusunu oluşturmaktadır. Ana bulgular, VUK duyurularının genellikle negatif, UFRS duyurularının ise pozitif piyasa tepkileri yarattığını göstermektedir. Lojistik regresyon analizinin bulguları ise şu şekilde özetlenebilir: Bilgi asimetrisi, UFRS-VUK CAR farkının pozitif olma olasılığını azaltırken; kaldıraç seviyesi bu olasılığı artırmaktadır. Yüksek maddi duran varlık oranı negatif etki yaparken, maddi olmayan duran varlıkların etkisi de genellikle negatiftir. Karlılık (ROA) pozitif bir etki gösterse de bazı durumlarda anlamlı değildir. Şirket büyüklüğü ve büyüme fırsatlarının etkisi tutarsızdır. Konsolide tablo zorunluluğu ise hem pozitif hem negatif etkiler gösterebilir. Bu bulgular, modeldeki bağımsız değişkenlerin genel olarak açıklayıcı güce sahip olduğunu göstermektedir. Bu kapsamda bu tez çalışmasının birinci bölümünde teorik çerçevede Uluslararası Finansal Raporlama Standartları (UFRS) tanımı, önemi, gelişimi ve ortaya çıkışı ele alınmış olup UFRS'nin gelişiminde rol alan önemli kurumlara değinilmiş ve Amerika Birleşik Devletleri, Avrupa Birliği ve İngiltere'de UFRS'ye yönelik gelişmeler ele alınmıştır. İkinci bölümde Türkiye'de Uluslararası Finansal Raporlama Standartları(UFRS)'na geçiş süreci, uluslararası raporlamaya geçişle birlikte Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Türkiye Muhasebe Standartları Kurulu (TMSK), Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumu (KGK) ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) gibi kurumların bu sürece uyum kapsamında yaptığı çalışmalar, Türk Ticaret Kanunu (TTK) mevzuatında uyum süreci kapsamında yapılan düzenlemeler, Türkiye'de uluslararası standartlara göre finansal raporlama ve VUK hükümlerine göre finansal raporlama arasındaki farklara değinilmiştir. Üçüncü bölümünde ise, Finansal Tablolar ve Etkin Piyasalar hipotezi teorik çerçevede ele alındıktan sonra VUK ve TFRS kapsamında yayınlanan mali tabloların kamuya açıklanmasının etkin piyasalar hipotezi çerçevesinde değerlendirilmesi yapılmıştır. Son olarak dördüncü bölümde ise literatür özetlenip, gerçekleştirilen ampirik çalışma ve sonuçlarına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, reaction taken by investors of companies whose shares are traded on the stock exchange after they publish their financial statements in accordance with both Turkish Financial Reporting Standards (TFRS) and Tax Procedure Law are examined through the company stock prices. In this context, the abnormal returns before and after the announcements will be calculated using the event study method. In addition, the effects of variables determined in accordance with the literature such as information asymmetry, profitability, ROA, Tobin's Q and asset structure (tangible and intangible assets) etc. on market reactions are examined with the logistic regression method. The main findings show that VUK announcements generally create negative market reactions, while IFRS announcements create positive market reactions. The findings of the logistic regression analysis can be summarized as follows: Information asymmetry reduces the probability of the IFRS-VUK CAR difference being positive; while the leverage level increases this probability. While a high tangible fixed asset ratio has a negative effect, the effect of intangible fixed assets is also generally negative. Although profitability (ROA) has a positive effect, it is not significant in some cases. The effect of company size and growth opportunities is inconsistent. The consolidated statement requirement can show both positive and negative effects. These findings show that the independent variables in the model generally have explanatory power. In the first part of this thesis, after the definition, importance, development and emergence of International Financial Reporting Standards (IFRS) are discussed in a theoretical framework, important institutions that play a role in the development of IFRS are mentioned and developments towards IFRS in the United States, the European Union and the United Kingdom are discussed. In the second section, Turkey's transition process to International Financial Reporting Standards (IFRS), regulations carried out by the Capital Markets Board (SPK), Turkish Accounting Standards Board (TMSK), Public Oversight, Accounting and Auditing Standards Authority and Banking Regulation (KGK) and Supervision Agency (BDDK) within the scope of the TFRS compliance process, regulations made within the scope of the process of compliance with international financial reporting standards in the Turkish Commercial Law (TTK) legislation and the differences between financial reporting according to Turkish Financial Reporting Standards (TFRS) and Tax Procedure Law in Turkey are international standards and financial reporting according to VUK in Turkey are explanied. In the third section, after the Financial Statements and Efficient Markets hypothesis is discussed in a theoretical framework, the financial statements published to the public within the framework of VUK and TFRS were assessed within the framework of the efficient markets hypothesis. Finally, in the fourth section, the literature was summarized and the empirical studies and their results were explained.