Tamamlayıcı beslenme dönemindeki anne tutum ve davranışlarının okul öncesi çocuklarda besin seçiciliğine etkisi
The effect of maternal attitudes and behaviors in the complementary feeding period on food selectivity in preschool children
  1. Tez No: 808273
  2. Yazar: İNCİLAY KARAGÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNEM BAYRAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Bu çalışma tamamlayıcı beslenme dönemindeki anne tutum ve davranışları ile okul öncesi çocuklarda besin seçiciliği arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla yürütülmüştür. Çalışma, Aralık 2022 – Şubat 2023 tarihleri arasında Başkent Üniversitesi Ankara Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Genel Pediatri Polikliniğine başvuran 2-6 yaş arası çocukların annelerinden oluşan 150 katılımcıyla yürütülmüştür. Annelerin ve çocukların sosyodemografik ve genel özellikleri, çocukların beslenmeyle ilgili genel bilgileri, biyokimyasal parametreleri, anne tutumları ve çocukların beslenme davranışları anket formu ile değerlendirilmiştir. Çocukların vücut ağırlığı ve boy uzunluğundan yaşa göre ağırlık, yaşa göre boy, yaşa göre beden kütle indeksi (BKİ) persentil ve z skoru değerleri hesaplanmıştır. Çocukların yaş ortalaması 43.8±11.04 ay'dır (3.6±0.92 yıl). Çocukların %51.3'ünün kız çocuk, %48.7'sinin erkek çocuk olduğu belirlenmiştir. Erken çocukluk dönemi uyumsal yeme davranışı ölçeği toplam puanları ile çocuk yaşı arasında negatif yönlü zayıf düzeyde ilişki saptanmıştır (r=-0.196, p0.05). Çocukların yaşa göre BKİ persentil dağılımları incelendiğinde %4.0'ının çok zayıf, %6.0'ının zayıf, %68.0'ının normal, %13.3'ünün hafif şişman, %8.7'sinin obez olduğu belirlenmiştir. Erken çocukluk dönemi uyumsal yeme davranışı ölçeği puanları ile çalışmaya katılan çocukların persentil değerleri arasında anlamlı ilişki saptanmamıştır (p>0.05). Beslenme süreci anne tutumları ölçeği toplam puanları ile erken çocukluk dönemi uyumsal yeme davranışı ölçeği toplam puanları arasında pozitif yönlü orta düzeyde ilişki saptanmıştır (r=0.699, p0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the relationship between maternal attitudes and behaviors during the complementary feeding period and food selectivity in preschool children. The study was conducted with 150 participants consisting of mothers of children aged 2-6 years who applied to the General Pediatrics Polyclinic of Başkent University Ankara Hospital, Department of Pediatrics between December 2022 and February 2023. Data were collected with a questionnaire to determine the sociodemographic and general characteristics of mothers and children, general information about children's nutrition, biochemical parameters, maternal attitudes and nutritional behaviors of children. According to the weight and height of the children from the weight for age, height for age and body mass index (BMI) for age percentile and z-score values were calculated. The mean age of the children was 43.8±11.04 months (3.6±0.92 years). 51.3% of the children were girls and 48.7% of them were boys. There was a weak negative correlation between the total scores of the early childhood period adaptive eating behavior scale and the age of the child (r=-0.196, p0.05). When the distribution of according to age BMI percentile of the children was examined, it was determined that 4.0% was skinny, 6.0% was underweight, 68.0% was normal, 13.3% was slightly obese, and 8.7% was obese. In this study, no significant correlation was found between the early childhood period adaptive eating behavior scale scores and the percentile values of the children participating in the study (p>0.05). A moderate positive correlation was observed between the total scores of the mother's attitudes towards the feeding process scale and the total scores of the early childhood period adaptive eating behavior scale (r=0.699, p0.05).