Erken süt çocukluğu döneminde tamamlayıcı beslenmeye geçişte ve beslenme sorunlarında babanın rolü
The father's role in transition to complementary feeding and feeding problems in early infancy period
- Tez No: 670592
- Danışmanlar: PROF. DR. ELİF NURSEL ÖZMERT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Pediatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Çocuklarda sık görülen davranışsal sorunlardan birisi de beslenme sorunudur. Babaların beslenme sırasındaki olumsuz tutumlarının çocuklarda beslenme sorunlarını arttırdığı gösterilmiştir. Bu çalışmada, babalara anneler ile birlikte eğitim verilerek, tamamlayıcı beslenmeye geçişte babaların anneyi desteklemesinin bebeklerin davranışsal yeme sorunlarının ortaya çıkmasına etkisi ve anne/babaların beslenme süreci ile ilgili yaklaşımlarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya Eylül 2019-Haziran 2020 tarihleri arasında Başkent Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Genel Pediatri Polikliniğine başvuran, tamamlayıcı beslenmeye geçiş dönemindeki 168 bebek ve bu bebeklerin anne/babası alındı. Çalışma grubunda anne ve babalara, kontrol grubunda ise annelere 20 dakika süre ile Tamamlayıcı Beslenmeye Geçiş Rehberine uygun şekilde eğitim verildi. Anket aracılığıyla bebeklerin beslenme öyküleri, anne ve babaların beslenme tutum ve davranışları değerlendirildi. Anne ve babaların beslenme süreci ile ilgili duygu, düşünce ve tutumları Beslenme Süreci Anne Tutumları Ölçeği ile bebeklerin davranışsal pediatrik yeme durumu ise ebeveyn görüşlerine göre Davranışsal Pediatrik Besleme Değerlendirmesi Ölçeği kullanılarak araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Feeding problem is one of the most common behavioral problems in children. It has been shown that fathers' negative attitudes during feeding increase feeding problems in children. In this study, we aimed to determine the impact of engaging fathers in complementary feeding practices on the emergence of behavioral feeding problems in infants and to determine the approaches of mothers/fathers regarding feeding process by training fathers along with mothers. This study included 168 infants in the period of complementary feeding and their parents, who applied to the Department of Pediatrics in Baskent University Medical Faculty between September 2019-June 2020. Both mothers and fathers in the study group and mothers in the control group were trained for 20 minutes in accordance with the Complementary feeding guide. Both infant-feeding stories and parental feeding attitudes and behaviors were evaluated with a questionnaire. Emotions, thoughts and attitudes of mothers and fathers regarding the feeding process were investigated using Mother's Attitudes Towards the Feeding Process Scale, while behavioral feeding status of infants was investigated using Behavioral Pediatrics Feeding Assessment Scale according to parents' opinions.