Vitamin d eksikliği olan inflamatuar barsak hastalığı hastalarında vitamin D replasmanı kronik hastalık anemisini düzeltebilir mi?
Can vitamin D replacement correct chronic disease anemia in inflammatory bowel disease patients?
- Tez No: 808272
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT KEKİLLİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, İç Hastalıkları, Gastroenterology, Internal diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Amaç: İnflamatuar bağırsak hastalıkları aktivasyon ve remisyonlarla seyreden kronik inflamatuar hastalıklardır. İBH'de kronik inflamasyon, intestinal mukozadan kanama ve malabsorbsiyona bağlı demir ve vitamin eksiklikleri görülebilir. Hepsidin karaciğerde sentezlenen ve demir metabolizmasını düzenleyen bir proteindir. Hepsidin düzeyi D vitamini eksikliği ve kronik inflamasyon gibi birçok faktörden etkilenir. Yapılan çalışmalarda hepsidinin inflamasyonda arttığı ve D vitamininin immünmodülasyon etkisi ile hepsidin düzeyinin azaldığı gösterilmiştir. Hepsidin düzeyinin azalmasının anemi ve demir parametreleri üzerine etkisi ise farklı popülasyonlarda farklı şekilde olmuştur. Biz bu çalışmamızda demir eksikliği ve D vitamini eksikliği aynı anda gözüken erişkin İBH hastalarında D vitaminin tedavisinin demir parametreleri üzerine olan etkisini araştırmayı amaçladık. Gerekçe ve Yöntem: : Çalışmamız Gazi Üniversitesi Gastroenteroloji Bilim Dalı İBH polikliniğinde Ekim 2022-Mayıs 2023 tarihleri arasında yürütülmüştür. Çalışmaya remisyonda olup D vitamini ve demir eksikliği olan remisyondaki erişkin İBH hastaları dahil edilmiştir. İBH hastalarında demir parametrelerinin değişimi prospektif olarak değerlendirilmiştir. Çalışmaya dahil edilen hastalara standart D vitamini eksikliğine yönelik tedavi verilmiştir. D vitamini tedavisi başlangıcı 0. Ay kabul edilmiş olup, hastaların 0. ve 3. aydaki D vitamini, hemoglobin, ferritin, demir ve TS değerlerine bakılmış ve bu parametrelerdeki değişim değerlendirilmiştir. Bulgular: Çalışmaya 43 hasta davet edildi. 11 hasta IV demir ihtiyacı, ES ihtiyacı, hastalığın relapsı ve takibe gelmemeleri sebebiyle çalışmadan çıkarıldı. Kalan 32 hastanın 14'ü CH 18'i ÜK hastasıydı. 21 hasta biyolojik ajan kullanmaktayken 11 hasta biyolojik ajan kullanmamaktaydı. Toplam hastaların 19'u, CH hastalarının 8'i ÜK hastalarının 11'i erkekti. Bütün gruplarda erkek hasta sayısı çoğunluktaydı. Tüm İBH hastaların demir parametrelerinde, 3 aylık D vitamini tedavisi sonrası, anlamlı düzelme vardı (ferritin için p:0,010; demir için P.0,013; TS için p:
Özet (Çeviri)
Objective: Inflammatory bowel diseases (IBD) are chronic inflammatory conditions characterized by periods of activation and remission. In IBD chronic inflammation, intestinal mucosal bleeding and malabsorption can lead to iron and vitamin deficiencies. Hepcidin is a protein synthesized in the liver that regulates iron metabolism. Hepcidin levels are influenced by various factors such as vitamin D deficiency and chronic inflammation. Studies have shown that hepcidin levels increase during inflammation and decrease due to the immunomodulatory effects of vitamin D. The impact of decreased hepcidin levels on anemia and iron parameters has been observed differently in various populations. In this study, our aim was to investigate the effect of vitamin D treatment on iron parameters in adult IBD patients presenting with concurrent iron deficiency and vitamin D deficiency. Rationale and Methods: Our study was conducted at the Department of Gastroenterology, Gazi University, IBD Clinic, between October 2022 and May 2023. The study included adult IBD patients in remission who had concurrent vitamin D and iron deficiencies. Changes in iron parameters in IBD patients were prospectively evaluated. Patients included in the study were provided with standard treatment for vitamin D deficiency. The initiation of vitamin D therapy was considered as Month 0, and the vitamin D, hemoglobin, ferritin, iron, and TS values of the patients at Month 0 and Month 3 were examined to assess the changes in these parameters. Results: A total of 43 patients were invited to participate in the study. Eleven patients were excluded from the study due to the need for intravenous iron, beed for erythrocyte transfusion, disease relapse, and failure to attend follow-up. The remaining 32 patients consisted of 14 with Crohn's disease (CD) and 18 with ulcerative colitis (UC). Among them, 21 patients were using biological agents, while 11 patients were not. Of the total patients, 19 were male, with 8 males in the CD group and 11 males in the UC group. The majority of patients in all groups were male. In all IBD patients, there was a significant improvement in iron parameters after a 3-month vitamin D treatment (p: 0.010 for ferritin, p: 0.013 for iron, p: