Cerrahi uygulanan hastalarda ameliyat günü ameliyathaneye alınmayı bekleme süresinin stres yanıta etkisi
The effect of waiting time for surgical patients to be taken into the operating room on stress response
  1. Tez No: 808281
  2. Yazar: BUSE AÇIKGÖZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYNUR KOYUNCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışma cerrahi tedavi uygulanan hastaların cerrahi günü ameliyathaneye alınmayı bekleme süresinin stres yanıta etkisini belirlemek amacıyla yapıldı. Çalışma, N=80 hasta ile gerçekleştirildi. Cerrahisi sabah 8-12 saatleri arasına alınan hastalar Grup A (N=41), cerrahisi 13-16 saatleri arasında başlayan hastalar Grup B (N=39) olmak üzere iki gruba ayrıldı. Hastalar T0, T1, T2 olmak üzere toplam üç kez değerlendirildi. Her bir değerlendirmede hastaların serum kortizol seviyesi (µ/dl), serum glikoz seviyesi (mg/dl), durumluk kaygı (GKÖ), açlık seviyesi (GKÖ), susuzluk seviyesi (GKÖ), sistolik kan basıncı (mmHg), diyastolik kan basıncı (mmHg), nabız (vuru/dk), vücut sıcaklığı (°C), oksijen satürasyonu (%), solunum sayısı (dk) ölçüldü. Hastaların cerrahi öncesi aç kalma, susuz kalma ve uykusuz kalma süreleri Grup A'ya göre Grup B'de anlamlı ölçüde yüksekti (sırasıyla p=0.014, p=0.022, p=0.001). Grup A'ya göre Grup B'deki hastaların T2 değerlendirmesinde durumluk kaygı (GKÖ), açlık seviyesi (GKÖ), susuzluk seviyesi (GKÖ), sistolik arteriyel basınçlarının (mmHg) daha yüksek olduğu; karşılaştırıldığında ise aradaki farkın istatistiksel olarak anlamlı olduğu belirlendi (sırasıyla p=0.001, p=0.009, p=0.001, p=0.008). Grup A'ya göre Grup B'deki hastaların serum kortizol seviyesi (µ/dl), serum glikoz seviyesi (mg/dl) daha yüksek olmasına rağmen aradaki fark istatistiksel olarak anlamlı değildi (p>0.05). Öğleden önce ameliyata alınan hastalara göre öğleden sonra ameliyata alınan hastaların durumluk kaygı, açlık seviyesi, susuzluk seviyesi ve sistolik arteriyel basınçları daha yüksektir. Ameliyata alınmayı bekleme süresinin serum kortizol seviyesi ve serum glikoz seviyesine etkisi daha geniş örneklemli çalışmalar ile tekrar test edilmelidir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effect of the waiting time for surgical patients to be taken into the operating room on the stress response. The study was conducted with 80 patients (N=80). Patients who underwent surgery between 8-12 a.m. were assigned to Group A (N=41), and patients whose surgery started between 13-16 p.m. were assigned to Group B (N=39). Patients were evaluated three times: T0,T1, T2. In each evaluation, patients' serum cortisol level (µ/dl), serum glucose level (mg/dl), state anxiety (GCS), hunger level (GCS), thirst level (GCS), systolic blood pressure in (mmHg), diastolic blood pressure in (mmHg), pulse rate per minute, body temperature in (°C), oxygen saturation (%), and respiratory rate were measured. The duration of fasting, thirst, and sleep deprivation before surgery was significantly higher in Group B compared to Group A (p=0.014, p=0.022, p=0.001, respectively). Compared to Group A, it was found that state anxiety (GCS), hunger level (GCS), thirst level (GCS), and systolic blood pressure (mmHg) were higher in the T2 evaluation of patients in Group B, and the difference was statistically significant (p=0.001, p=0.009, p=0.001, p=0.008, respectively). Although the serum cortisol level (µ/dl) and serum glucose level (mg/dl) of patients in Group B were higher compared to Group A, the difference was not statistically significant (p>0.05).