Çukurova üniversitesi tıp fakültesi balcalı hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım ünitelerindeki sağlık bakımı ilişkili enfeksiyonların irdelenmesi
Investigation of healthcare associated infections in newborn intensive care units of cukurova university faculty of medicine, Balcali Hospital
- Tez No: 808280
- Danışmanlar: PROF. DR. HACER YAPICIOĞLU YILDIZDAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Amaç: Bu çalışmada Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım Üniteleri'nde yatmış olan yenidoğanlarda hayatın ilk 28 gününde sağlık bakımı ilişkili enfeksiyon (SBİE) insidansı, enfeksiyon gelişimine zemin hazırlayan anneye ve bebeğe ait risk faktörleri, steril sıvılarda üreyen mikroorganizmaların dağılımı ve antibiyotik direnç profillerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışma, 01.01.2021 ve 31.12.2021 tarihleri arasında üniteye yatırılan ve yatış süresi 72 saatten daha uzun olan tüm yenidoğanlara ait hasta dosyalarının ve günlük gözlem verilerinin prospektif olarak kayıt altına alınması ile gerçekleştirildi. Sağlık bakımı ilişkili enfeksiyon gelişimine neden olabilecek risk faktörleri, kültür sonuçları ve mikroorganizmaların direnç paternleri araştırıldı. Bulgular: Çalışma süresince üniteye yatırılan 641 yenidoğan bebeğin 395'i Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi'nde 72 saatten fazla yatırılmıştı. Hastaların 209'u (% 52,9) erkek, 186'sı (% 47,1) kızdı. Ortalama 2,59±7,22 günlük iken yatırılmıştı. 78 (% 19,7) hastada 99 SBİE atağı saptandı. 44 hastada kanıtlanmış sepsis (63 atak), 34 hastada klinik sepsis, bu hastalardan ikisinde ise hem kanıtlanmış hem klinik sepsis gelişti. Kanıtlanmış sepsis gelişen hastalarda en sık rastlanan enfeksiyon kan dolaşımı enfeksiyonu (n: 29, % 46) idi. Kan dolaşımı enfeksiyonunu, ventilatör ilişkili pnömoni (n: 27, % 42,8) ve idrar yolu enfeksiyonu (n: 6, % 9,5) izlemekteydi. Kan dolaşımı enfeksiyonunda etken mikroorganizma %70 oranında Gram pozitif mikroroganizma iken, VİP'de etken esas olarak Gram negatif (% 66,7) bakterilerdi. Kanıtlanmış sepsis grubu diğer hastalarla kıyaslandığında; klinik sepsis tanısı alan hastalar enfekte olmayan hastalarla kıyaslandığında doğum ağırlığı, gestasyon haftası ve 1.ve 5.dakika Apgar skorları ortalaması anlamlı olarak daha düşüktü.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, we aimed to determine the incidence of healthcare-associated infections (HAI) in the first 28 days of life, maternal and infant risk factors, the distribution of microorganisms grown in sterile fluids, and antibiotic resistance profiles in the Newborn Intensive Care Units of Çukurova University Faculty of Medicine Balcalı Hospital. Material and Methods: The study was carried out prospectively recording the patient files and daily observation data of all newborns who were hospitalized in the unit longer than 72 hours between 01.01.2021 and 31.12.2021. Risk factors, culture results and resistance patterns of microorganisms in HAIs were investigated. Findings: During the study, 395 of 641 newborns were hospitalized in the Neonatal Intensive Care Unit for more than 72 hours. Of the patients, 209 (% 52,9) were male and 186 (% 47,1) were female. The mean age at admission was 2.59±7.22 days. 99 episodes of HAIs were detected in 78 (% 19,7) patients. Proven sepsis was reported in 44 (11.1%) patients (63 attacks), and clinical sepsis was reported in 36 (9.1%) patients including two patients who had both proven and clinical sepsis. The most common infection in patients with proven sepsis was bloodstream infection (BSI) (n: 29, % 46), followed by ventilator-associated pneumonia (VAP) (n: 27, 42.8%) and urinary tract infection (n: 6, 9.5%). Gram positive microorganisms were dominant (70%) in BSIs, and Gram negative microroganisms were dominant (66.7%) in VAP. When the proven sepsis group was compared with other patient and the clinical sepsis group was compared with non-infected infants; the mean birth weight, week of gestation, 1st and 5th minute Apgar scores were significantly lower.