Antrenör adaylarının sportif performansında müziğin etkisi
The effect of music on sportive performance of coach candidates
  1. Tez No: 808301
  2. Yazar: KADER BULUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ATALAY GACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Sportif performansı oluşturan bileşenler göz önünde bulundurulduğunda, geliştirilmesi zor ve zaman alan birçok faktör vardır. Müziğin hem psikolojik hem de fizyolojik etkilerinin sportif performansı arttırabileceğini düşünerek gerçekleştirdiğimiz bu çalışmamızda; antrenör adaylarının sportif performansında müziğin etkisi araştırılmıştır. Araştırmaya Doğu Anadolu illerinde bulunan spor bilimleri fakültesi ve spor bilimleri meslek yüksekokullarında 2021-2022 eğitim yılı içerisinde öğrenim gören toplam 2979 antrenör adayından 638'i gönüllü olarak katılmıştır. Veri toplama aracı olarak katılımcılara tarafımızca hazırlanan 'Kişisel Bilgi Formu', Sportif Uygulamalarda Müziğin Etkisi Ölçeği (SUMEÖ) ve Mükemmel Performans Ölçeği (MPÖ-YS) kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Considering the components that make up sportive performance, many factors are difficult and time-consuming to develop. In this study, which we carried out considering that both the psychological and physiological effects of music can increase sportive performance; The effect of music on the sportive performance of coach candidates was investigated. 638 of a total of 2979 candidate coaches studying at the faculties of sports sciences and vocational schools of sports sciences in the Eastern Anatolian provinces in the 2021-2022 academic year participated voluntarily. The 'Personal Information Form' prepared by us for the participants, the Effect of Music on Sports Practices Scale (SUMEÖ), and the Perfect Performance Scale (MPÖ-YS) were used as data collection tools.