Takım sporcularında fermente bir üzüm içeceği olan hardaliyenin oksidatif stres, lipid profili ve kan basıncı üzerine etkisi
The effect of hardaliye, a fermented grape drink, on oxidative stress, lipid profile and blood pressure in team athletes
- Tez No: 808304
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLGÜN ERSOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Müsabakalar ve uzun süreli yoğun egzersizler futbolcuların antioksidan savunma sistemlerinde dengesizliklere yol açabilir. Geleneksel üzüm suyu olan hardaliyenin bu olumsuz etkileri önleyebileceği düşünülür. Bu çalışmanın amacı; hardaliye tüketiminin genç elit futbolcularda oksidatif stres parametreleri, lipid profili, kan basıncı ve egzersize bağlı ağrı üzerindeki etkilerinin araştırılmasıdır. Gruplardan birindeki katılımcılar 28 gün boyunca günde 250 mL hardaliye tüketirken, diğer gruptaki katılımcılar plasebo içeceği tüketmiştir. Futbolculardan üç günlük besin tüketim kaydı ve kan örnekleri alınmış, kan basınçları ölçülmüş ve 100 mm Görsel Analog Skala (100-mm VAS) kullanılarak egzersize bağlı ağrı düzeyleri belirlenmiştir. Çalışma sonunda, futbolcuların diyetle aldıkları enerji, karbonhidrat ve özellikle A vitamini, E vitamini, folat, kalsiyum ve magnezyum alımlarının her iki grupta da önerilen düzeylerin altında kaldığı saptanmıştır. Gruplar arasındaki serum Toplam Antioksidan Kapasite (TAS), Toplam Oksidasyon Durumu (TOS), Oksidatif Stres İndeksi (OSI), Malondialdehit (MDA) ve Nitrik Oksit (NO) düzeylerinin değişimleri; grup zaman etkileşimlerine göre anlamlıdır (p0.05).
Özet (Çeviri)
Competitions and long-term, intense exercises can lead to imbalances in the antioxidant defense systems of football players. It is thought that hardaliye, a traditional grape juice, may prevent these negative effects. This study was aimed at investigating the effects of hardaliye consumption on oxidative stress parameters, lipid profile, blood pressure and exercise-induced pain in young elite football players. Participants in one of the groups consumed 250 mL/day of hardaliye, other group consumed placebo drink for 28 days. 3-day food record and blood samples were taken from the football players, their blood pressures were measured, and the levels of their perceived exercise-induced pain were determined using the 100 mm Visual Analog Scale (100-mm VAS). At the end of the study, it was found that dietary energy, carbohydrate and especially vitamin A, vitamin E, folate, calcium and magnesium intakes of footballers were below the recommended levels in both groups. The changes in serum Total Antioxidant Status (TAS), Total Oxidation Status (TOS), Oxidative Stress Index (OSI), Malondialdehyde (MDA) and Nitric Oxide (NO) levels between the groups were significant according to group time interactions (p0.05).