Kırklareli ilinde Coccinellidae (Coleoptera) familyasının durumunun saptanması
Determination of the status of the Coccinellidae (Coleoptera) family in Kırklareli province
- Tez No: 808327
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TOLGA AYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışma Kırklareli iline bağlı Babaeski, Lüleburgaz, Merkez ve Vize ilçelerinde Coccinellidae familyasının durumunu tespit etmek amacıyla, 2021-2022 yıllarında yürütülmüştür. Coccinellidae örnekleri, havanın yağışsız ve serin olduğu zamanlarda tarım ve tarım dışı alanlarda bulunan otsu bitkiler, çalı formundaki bitkiler ve odunsu bitkilerden toplanmıştır. Çalışmalar nisan ayında başlayıp, aralıkta bitirilmiştir. Araştırma sahasındaki çalışmalarda toplanan 1621 adet örneğin üzerinde yapılan tür teşhisi çalışmaları sonucunda Coccinellidae familyasından 18 cinse bağlı 28 tür tespit edilmiştir. İl genelinde en çok toplanan tür Harmonia axyridis (Mulsant) (499 adet) olmuş ve bu türü sırasıyla Stethorus gilvifrons (Weise) (219 adet), Coccinella septempunctata (Linnaeus) (180 adet), Adalia bipunctata (Mulsant) (141 adet) ve Tytthaspis sedecimpunctata (Crotch) (132 adet) takip etmiştir. Platynaspis luteorubra (Redtenbacher) , Oenopia lyncea agnata (Mulsant) türleri ise ikişer adet ile en az örneklenen türler olmuştur. Tür çeşitliliği ve bolluğu kültür bitkilerine oranla doğal ortamdaki bitkilerde daha yüksek çıkmıştır. Haziran, temmuz, ağustos ve eylül ayları ile 0-200 m rakımlar Coccinellidae türleri açısından en uygun aylar ve yükseklikler olarak görülmektedir. Çalışma sonucunda H. axyridis'in ülkemiz için, ayrıca istilacı ve baskın bir tür olması nedeni ile öncelikli araştırılması geren türlerden olduğu düşünülmektedir. Ayrıca ilde mücadelede, özellikle Cocccinellidae türlerin en bol bulunduğu aylarda, kimyasal mücadelenin daha kontrollü uygulanması ve entegre mücadele yöntemlerine geçilmesinin uygun olacağı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in order to determine the status of the Coccinellidae family in Babaeski, Lüleburgaz, Merkez and Vize districts of Kırklareli province in the years 2021-2022. The samples of Coccinellidae were collected from herbaceous plants, shrubs and woody plants found in agricultural and non-agricultural areas when the weather was dry and cool. The sampling period was from the beginning of April to the end of December. As a result of the species identification studies performed on 1621 samples collected during the studies in the research area, 28 species belonging to 18 genera from the Coccinellidae family were identified. Harmonia spp. is the most collected species throughout the province. Harmonia axyridis (Mulsant) (499 units) and this species was followed by Stethorus gilvifrons (Weise) (219 units), Coccinella septempunctata (Linnaeus) (180 units), Adalia bipunctata (Mulsant) (141 units) and Tytthaspis sedecimpunctata (Crotch) (132 units), respectively. Platynaspis luteorubra (Redtenbacher) and Oenopia lyncea agnata (Mulsant) were the least sampled species with two each. The diversity and abundance of species were higher in the plants in the natural environment compared to the cultivated plants. June, July, August and September and 0-200 m altitudes are seen as the most suitable months and altitudes for Coccinellidae species. As a result of the study, it is thought that H. axyridis is one of the species that should be investigated primarily because it is an invasive and dominant species for our country. In addition, it was concluded that more controlled application of chemical control and transition to integrated control methods would be appropriate, especially in the months when Coccinellidae species are most abundant in the province.