Gastronomi ve Mutfak Sanatları uygulama derslerinin uzaktan eğitime göre değerlendirilmesi: Deneysel bir tasarım önerisi
Evaluation of Gastronomy and Culinary Arts practice courses according to distance education: An experimental design suggestion
- Tez No: 808328
- Danışmanlar: PROF. DR. CİHAN SEÇİLMİŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Education and Training, Gastronomy and Culinary Arts
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu araştırmanın amacı gastronomi ve mutfak sanatları bölümlerinde uygulamalı bir dersin uzaktan eğitimle yürütülmesi sonrasındaki öğrencilerin akademik başarı durumlarını belirlemektir. Bu amaç doğrultusunda uygulanan karma yöntemler araştırmasında yarı deneysel bir tasarım ile öğrencilerin akademik başarıları, ters yüz öğrenme hazır bulunuşlukları, kendi kendine öğrenme hazırbulunuş durumları ve ders tutumları ile ilgili nicel hipotezler oluşturulmuş ve ölçümler yapılmıştır. Araştırmanın nitel kısmında ise öğrenciler performans gözlemleri ile takip edilmiş ve nicel verilerin hangi ölçüde doğrulandığını tespit etmek için odak grup görüşmelerinden faydalanılmıştır. Araştırmanın veri toplama süreci sonunda eş zamanlı bir şekilde elde edilen bulgular birleştirilerek ortak çıkarımlar yapılmıştır. Araştırmanın sonuçları doğrultusunda her iki deney grubundaki öğrencilerin akademik başarı düzeylerin uygulama öncesinde ve sonrasında aynı olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bununla birlikte öğrencilerin öğrenmelerindeki kalıcılık düzeyleri de gruplar arasında benzerlik göstermektedir. Ayrıca deney ve kontrol grupları arasında yer alan öğrencilerin, performans gözlem başarı puanları arasında anlamlı bir farklılık tespit edilmemiştir. Bu sebeplerden dolayı dikkatli bir ders planlaması ve kapsamlı bir ön hazırlık aşamasından sonra uzaktan eğitim ile işlenen uygulamalı bir mutfak dersinin yüz yüze işlenen bir dersten farklı olmadığı belirlenmiştir. Bu doğrultuda özellikle uygulamalı derslerin ölçme ve değerlendirme aşamasında öğrencilere sunulan akademik başarı testlerinin de öğrenmeyi artırıcı bir rol oynadığı araştırmanın sonuçları arasında yer almaktadır. Araştırma kapsamında ayrıca kendi kendine öğrenme hazır bulunuşluk ve ters yüz öğrenme hazır bulunuşluğun ders tutumuna olan etkisini araştırmak için korelasyon analizleri yapılmıştır. İlglili korelasyon analizleri sonucunda iki değişkenin aynı anda ders tutumuna olan etkisinde anlamlı bir korelasyondan söz edilebilir. Ancak bu değişkenler teker teker değerlendirildiğinde kendi kendine öğrenme hazır bulunuşluk bağımlı değişken olan ders tutumu ile ilişkiliyken ters yüz öğrenme hazır bulunuşluk denklem içerisinde tek başına ders tutumuyla ilişkili değildir sonucuna ulaşılmıştır. Araştırma kapsamında bir alt amaç olarak gerçekleşen ve derslerin işlenme yöntemi olarak sunulan ters yüz öğrenme modeli hem yüz yüze hem de uzaktan eğitim alan öğrencilerin uygulamalı dersleri için faydalı bir model olarak görülmektedir. Bu doğrultuda uygulama derslerinde ters yüz öğrenme modelinin geleneksel öğrenmeye göre avantajlı ve etkili bir öğrenme modeli olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda küresel çapta eğitim odaklı yapılan araştırmalara, araştırmacılara, uygulamalı bir ders işleyen öğretim elemanlarına ve Türkiye'nin stratejik kalkınma planlarına dahil edilebilecek çeşitli düzeyde önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the academic achievement of students in gastronomy and culinary arts departments after a practical course is conducted through distance education. In the mixed methods research applied for this purpose, quantitative hypotheses about students' academic achievement, flipped learning readiness, self-directed learning readiness and course attitudes were formed and measurements were made with a quasi-experimental design. In the qualitative part of the study, students were followed up with performance observations and focus group interviews were used to determine the extent to which quantitative data were confirmed. At the end of the data collection process, the findings obtained simultaneously were combined and common inferences were made. In line with the results of the study, it was concluded that the academic achievement levels of the students in both experimental groups were the same before and after the application. In addition, the retention levels of students' learning were similar between the groups. In addition, there was no significant difference between the performance observation achievement scores of the students in the experimental and control groups. For these reasons, after careful lesson planning and a comprehensive preliminary preparation phase, it was determined that a practical kitchen course taught by distance education is not different from a face-to-face course. In this direction, it is among the results of the research that the academic achievement tests offered to the students, especially in the measurement and evaluation phase of the practical courses, play a role in increasing learning. Within the scope of the study, regression analyses were also conducted to investigate the effect of self-directed learning readiness and flipped learning readiness on course attitude. As a result of the related regression analyses, a significant regression can be mentioned in the effect of two variables on course attitude at the same time. However, when these variables were evaluated one by one, it was concluded that while self-directed learning readiness was related to course attitude, which was the dependent variable, flipped learning readiness was not related to course attitude alone in the equation. The flipped learning model, which is realized as a sub-objective within the scope of the research and presented as a method of teaching the courses, is seen as a useful model for the practical courses of both face-to-face and distance education students. In this direction, it was concluded that the flipped learning model is an advantageous and effective learning model compared to traditional learning in practical courses. In line with the results obtained, recommendations have been made at various levels that can be included in global education-oriented research, researchers, instructors who teach a practical course and Turkey's strategic development plans.